Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inżynier z Przeworska skonstruował nietypowy wiatrak, który może dać prąd potrzebny do ogrzania domu

Hubert Lewkowicz
Hubert Lewkowicz
Ryszard Rżany przy wiatraku, który przechodzi teraz testy.
Ryszard Rżany przy wiatraku, który przechodzi teraz testy. Hubert Lewkowicz
Ryszard Rżany z Przeworska skonstruował prototyp nietypowego wiatraka, który być może pozwoli na łatwiejsze zakładanie przydomowych elektrowni.

- To wiatrak o osi pionowej. Należy do grupy wiatraków karuzelowych. Innowacyjność jego polega na tym, że nie jest zależny od kierunku wiatru, to on ustawia swoje łopaty odpowiednio do tego wiatru - mówi pan Ryszard.

Wiatrak jest zbudowany z czterech płaskich płyt z blachy aluminiowej, których zadaniem jest spowodowanie momentu obrotowego. Do wiatraka podłączone jest koło pasowe, które będzie sprzężone z prądnicą. W tej chwili znajomyu konstruktora kończy budowanie tej prądnicy.

- O ile wiatraki z osią poziomą są dość dokładnie opisane, o tyle mamy tylko szacunki dotyczące wiatraków z osią pionową. Uważam, że mój wiatrak może dawać moc od 1 do 3 kW przy prędkości wiatru 10 m na sekundę - twierdzi Rżany.

Wiatrakowi wystarczy bardzo mały wiatr

Wiatrak przez niego skonstruowany charakteryzuje się tym, że zaczyna się obracać już przy bardzo niewielkim wietrze. Nawet takim rzędu 1 m na sekundę. Wiatraki z osią poziomą potrzebują dużo mocniejszego powiewu.

Urządzenie pana Ryszarda to prototyp.

- Chodziło mi tylko o to, by sprawdzić, czy on w ogóle zadziała - wyjaśnia konstruktor. Gdyby wiatrak miał większe płaty, mógłby dawać prąd, który pozwoli np. na oświetlenie i ogrzanie wody w gospodarstwie domowym.

Wiatrak zbudowany przez przeworszczanina to jeden z wynalazków, które są zgłoszone do konkursu wynalazczości organizowanego przez Wyższą Szkołę Społeczno-Gospodarczą w Przeworsku. Pomysły będą oceniali inżynierowie z NOT w Rzeszowie.

- Koncepcję tego wiatraka miałem w głowie już kilka lat temu, ale nie było warunków, by go wykonać - tłumaczy pan Ryszard, który jest z wykształcenia inżynierem. Konstruktor pochodzi z Rzeszowa, ale swoje życie związał jakiś czas temu z Przeworskiem.

Wyniki konkursu poznamy 3 czerwca podczas sympozjum „Innowacje źródłem rozwoju regionu”, który odbędzie, się w przeworskim Ratuszu. W trakcie tego sympozjum będzie mowa m.in. właśnie o odnawialnych źródłach energii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24