Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie warto wyjechać do pracy w tym roku

Małgorzata Motor
Wielka Brytania i Niemcy są krajami, które są chętnie wybierane na wyjazdy na krótki czas. Jednak wiele osób, które już raz spróbują tam życia, decyduje się na długoterminowy pobyt
Wielka Brytania i Niemcy są krajami, które są chętnie wybierane na wyjazdy na krótki czas. Jednak wiele osób, które już raz spróbują tam życia, decyduje się na długoterminowy pobyt 123rf
Wielka Brytania i Niemcy nie będą tracić na popularności. Eksperci odradzają nam jedynie wyjazdy za pracą do Grecji i Hiszpanii.

W tym roku interesującym kierunkiem wyjazdów na stałe są kraje skandynawskie.

- Wśród Polaków cieszą się coraz większą popularnością - mówi Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service’u. - W wielu przypadkach dobre wynagrodzenia, przy jednoczesnych wysokich świadczeniach socjalnych, stanowią wystarczającą zachętę do osiedlania się na stałe. Z kolei Wielka Brytania i Niemcy są krajami, które chętnie są wybierane na krótki okres. Jednak wiele osób, które raz spróbują tam życia, decydują się na długoterminowy pobyt.

Dominik Łazarz, ekonomista WSIiZ w Rzeszowie, twierdzi, że to nie powinno już nikogo dziwić. - W takich państwach jak Anglia, Niemcy, a także Irlandia czy Belgia zarobki, nawet na stosunkowo niskich stanowiskach pracy, wystarczają, by żyć bez większych wyrzeczeń, w przeciwieństwie do Polski. Poza tym - wiele osób wyjeżdża za granicę, by robić karierę. Tam jest to po prostu łatwiejsze, bo liczą się z reguły kompetencje, a nie tzw. znajomości. Nie bez znaczenia jest też większa otwartość zachodniego społeczeństwa np. na związki nieformalne czy kwestie światopoglądowe - mówi Dominik Łazarz.

Wiodącym kierunkiem wyjazdów Polaków do pracy za granicę są w tej chwili Niemcy.

- Z naszych ostatnich badań wynika, że wśród osób rozważających emigrację zarobkową co trzecia wybiera właśnie naszych zachodnich sąsiadów - mówi Krzysztof Inglot. - To kraj o niskim poziomie bezrobocia i dynamicznym rozwoju gospodarczym. Co więcej, z prognoz Boston Consulting Group wynika, że do 2020 roku niemiecka gospodarka będzie potrzebowała 2,4 mln pracowników, a w 2030 - nawet 10 mln! Z perspektywy polskich pracowników, ogromną zaletą jest również bliskość geograficzna, zapewniająca możliwość sprawnego komunikowania się z rodziną i domem. Zachęcające są również warunki prawne i gospodarcze. Stawka godzinowa w Niemczech wynosi minimum 8,5 euro, a przy tym znikome jest występowanie szarej strefy - podkreśla Krzysztof Inglot.

Wynagrodzenia w krajach Unii Europejskiej często są trzy razy wyższe niż w Polsce.

- Na przykład pracownik produkcji lub w magazynie w Niemczech może liczyć na wynagrodzenie w wysokości 1490-1720 euro za miesiąc pracy. Z kolei, w przeliczeniu na euro, w Wielkiej Brytanii pracownik budowlany może liczyć na miesięczne zarobki od 1500 do nawet 2900 - wylicza pełnomocnik zarządu Work Service’u.

Miejsca typowo wakacyjne, jak Hiszpania czy Grecja, mogą zachęcać klimatem, ale w ostatnich latach jest w nich najtrudniej o pracę spośród wszystkich państw Europy.

- W tych krajach notowane jest najwyższe bezrobocie, przekraczające obecnie nawet 20 proc. Dlatego nie polecałbym tam wyjazdów o innym charakterze niż turystycznym - radzi Krzysztof Inglot.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24