Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Liczba rodzących nastolatek spada z roku na rok

Małgorzata Froń
Według danych GUS liczba nastolatek, które zostają matkami maleje z roku na rok. Ma na to wpływ m.in. fakt, że dostęp do wiedzy na temat rozrodczości jest coraz łatwiejszy
Według danych GUS liczba nastolatek, które zostają matkami maleje z roku na rok. Ma na to wpływ m.in. fakt, że dostęp do wiedzy na temat rozrodczości jest coraz łatwiejszy Polska Press
Nastolatek, które urodziły dziecko mając poniżej 16 lat na Podkarpaciu w ub. roku było 16. Prawo zabrania współżycia z osobą mającą mniej niż 15 lat, a mimo tego na Podkarpaciu odnotowano cztery ciąże u dziewczynek 14-letnich.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ubiegłym roku urodziło się w Polsce nieco ponad 12 tys. dzieci, których matki były nastolatkami, czyli miały mniej niż 19 lat. Jak wynika ze statystyk proces zmniejszania się liczby urodzeń wśród nastolatek rozpoczął się w 2008 roku, kiedy liczba takich urodzeń zaczęła maleć. Maleje ona także na Podkarpaciu. Z danych rzeszowskiego Urzędu Statystycznego wynika, że w roku 2015 było 114 przypadków urodzeń dzieci przez kobiety poniżej 18. roku życia, natomiast wśród 18-latek odnotowano 161 urodzeń. Plasuje nas to wśród województw o najniższej liczbie nastolatek, które zostają matkami.

W skali kraju zmniejszyła się także liczba matek bardzo młodych, poniżej 16 lat. Tak samo na Podkarpaciu, takich matek było w ubiegłym roku 16. Polskie prawo zabrania współżycia z osobą mającą mniej niż 15 lat, a mimo tego na Podkarpaciu odnotowano cztery ciąże u dziewczynek 14-letnich.

Młodzieży coraz mniej


To, że maleje liczba matek w wieku nastu lat ma wiele przyczyn.
- Te przyczyny są różnorodne - twierdzi psycholog Natalia Tomala. - Jako pierwsze, można wymienić przyczyny typowo statystyczne, demograficzne takie, jak mniejsza liczba młodzieży. Inne przyczyny to większa dostępność niektórych mniej skomplikowanych środków zapobiegania niepożądanej ciąży, choćby tabletki „po”, która była do niedawna dostępna legalnie, a teraz nadal można do niej dotrzeć poprzez Internet.

U nas liczą się wartości

Natalia Tomala dodaje, że młodzież ma teraz większą wiedzę na temat zachodzenia w ciążę, zapobiegania jej i wszystkiego, co się wiąże z tematem seksu i rozrodczości, a zatem również zabezpieczeń przed niepożądaną ciążą.

- Wiedza ta jest zdobywana głównie poprzez Internet, ale być może mamy już powoli za sobą okres, kiedy wiedza z sieci była niedokładna, pełna nieścisłości i mało profesjonalna, a młodzież i dzieci nie umiały z niej korzystać. Teraz to się zmienia - tłumaczy psycholog. - Być może dzieci i młodzież właśnie on-line znajdują wiedzę, która pozwala im uniknąć skutków przedwczesnego rozpoczynania życia seksualnego. Warto też dodać tu taki czynnik jak specyfika naszego regionu. Podkarpacie to ta część naszego kraju, gdzie w dużo większym stopniu liczą się tak zwane wartości rodzinne. Być może w naszym regionie dzieci i młodzież po prostu trochę później zaczynają życie seksualne.

Polska wciąż jednak należy do krajów Unii Europejskiej, w których liczba ciąż nastolatek jest wyższa niż średnia. Wśród 28 państw zajmujemy dziewiąte miejsce. Rekordowe pod tym względem są Rumunia i Bułgaria, gdzie w roku 2014 około 10 proc. matek miało mniej niż 19 lat. U nas ten wskaźnik wyniósł 3,5 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24