Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Leżajsku powstaje centrum chasydzkie

Małgorzata Motor
Archiwum FODZ
Leżajskie centrum chasydzkie to pierwsza tego rodzaju inwestycja w Polsce. Składać się będzie z dwóch niezależnych budynków. W jednym ma się mieścić synagoga, a w drugim - hotel dla żydowskich pielgrzymów.

Inwestycję realizuje Fundacja Chasydów Leżajsk - Polska. Wysoki standard centrum ma zapewnić doskonałe warunki nie tylko osobom pielgrzymującym tu celach religijnych, ale także wszystkim turystom. - Rocznie grób cadyka Elimelecha odwiedza ponad 100 tysięcy pielgrzymów z całego świata. W samą rocznicę jego śmierci Leżajsk odwiedzają tysiące chasydów - zwraca uwagę Monika Krawczyk z Fundacji Chasydów Leżajsk - Polska i jednocześnie dyrektor Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

- Inwestycja ta jest istotna również z punktu widzenia wspólnej historii polsko - żydowskiej, w której osoba cadyka Elimelecha odgrywa ważną rolę. Nie bez znaczenia jest też to, że zależy nam na poprawianiu stanu zabytków kultury żydowskiej w Polsce - podkreśla Monika Krawczyk.

W tej chwili trwają prace przy budynku, w którym mieścić się będzie synagoga i pokoje gościnne. - Przedwojenny budynek - tzw. karczma, w której znajdowała się jadalnia i pokoje - został już wyburzony. W tym miejscu powstaje nowy. Budowany jest dokładnie tam, gdzie przed wojną mieściła się już synagoga. Prace mają się tu zakończyć jeszcze w tym roku. Centrum powstaje też na bazie budynku przy ul. Studziennej. Ma być zmodernizowany i oddany do użytku prawdopodobnie w 2017 roku. Tu planowany jest dom pielgrzyma - mówi dyrektor.

W sumie w centrum ma się znaleźć ponad 70 pokoi, przestronna recepcja, sala do studiów religijnych dla 250 osób i oddzielna dla 150 kobiet, jadalnia na 250 miejsc, kuchnia oraz 40 toalet.

W części centrum ma być wygospodarowane miejsce na muzeum tradycji chasydzkiej na ziemiach polskich. Składałoby się z trzech sal wystawowych. Zwiedzającym przybliżyłyby życie ludności żydowskiej do II wojny światowej, Leżajsk w okresie Holokaustu oraz działalność rabiego Elimelecha. Jest też pomysł na utworzenie kiosku z pamiątkami i literaturą, sali na projekcje filmów dokumentalnych.

- Muzeum jest cały czas na etapie planowania. Uzgodnienia zmierzają ku temu, by zorganizować je w budynku, w którym mieścić się będzie synagoga - tłumaczy Krawczyk. Dodaje, że centrum będzie się składało z dwóch niezależnych budynków. - Nie uda się ich połączyć, tak jak początkowo zakładaliśmy. Nie ma możliwości, żeby od miasta wykupić działkę pod ten łącznik. To w zasadzie jedyna istotna zmiana w projekcie tej inwestycji - wyjaśnia dyrektor.

Przypomnijmy, że pomysł budowy centrum pojawił się po raz pierwszy prawie 10 lat temu. - Ta inwestycja jest doskonałym przykładem tego, jak marzenia mogą się zmaterializować. Świadczy z pewnością o wielkiej naszej determinacji. Leżajsk bowiem to flagowy okręt zainteresowania współczesnych chasydów tego rodzaju miejscami w Polsce. Poza tym z każdym rokiem coraz więcej Polaków odwiedza to miejsce. Mamy więc nadzieję, że dzięki tej inwestycji, będzie zyskiwał na popularności. Szczególnie jako element naszego szerszego programu popularyzacji miejsc związanych z chasydyzmem - „Szlaku Chasydzkiego” - dodaje Krawczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24