Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezes Stanisław Żołyniak: Jest Miejski Zakład Komunalny Leżajsk, jest dobrze

Małgorzata Motor
Fot. Krystyna Baranowska
To motto firmy, która stawia sobie za cel zaspokajanie potrzeb klientów na najwyższym poziomie. Miejski Zakład Komunalny w Leżajsku to dziś prężnie rozwijająca się firma komunalna, która jako jedna z pierwszych w Polsce wprowadziła system selektywnej zbiórki odpadów.

Selekcją surowców wtórnych zajmuje się tu MZK Leżajsk od 1994 r., kiedy propozycję odbioru stłuczki wysunęła Huta Szkła Jarosław. - Naszą akcję zbierania odpadów szklanych prowadziliśmy i prowadzimy do dziś, wielotorowo. Pierwsze pojemniki pozwalające na posegregowanie szkła na białe, brązowe i zielone postawiliśmy koło szkół. Kolejne na osiedlach, obok klasycznych kontenerów na śmieci. Inicjatywie towarzyszyła szeroko zakrojona kampania edukacyjna oraz informacyjna, prowadzona m.in. za pośrednictwem telewizji kablowej - wyjaśnia Stanisław Żołyniak, prezes MZK Leżajsk.

Zainteresowanie akcją segregowania odpadów szklanych było tak duże, że postawione pojemniki trzeba było wymienić na pięć razy większe. W 2000 r. na każdym osiedlu, przy każdej szkole i większej firmie znajdował się już komplet pojemników na surowce wtórne. Teraz obok kontenerów na szkło są pojemniki na makulaturę, tworzywo sztuczne i złom.

- Wspólnie z Urzędem Miasta rozpoczęliśmy "Akcję u źródła". Polega ona na tym, że segregację odpadów wykonuje każdy mieszkaniec już w swoim domu. W tym celu każdą posesję wyposażyliśmy bezpłatnie w komplet worków. Każdy w innym kolorze w zależności od surowca, jaki ma się w nim znaleźć. I broszury informujące, jak należy z tych worków korzystać. Wymieniamy worki w pierwszą sobotę miesiąca, odbierając odpady wysegregowane od każdego z mieszkańców bezpłatnie i pozostawiając każdorazowo nowy komplet - tłumaczy prezes.

Od 2001 r. oferta obsługi w tym systemie została przyjęta przez kolejne gminy z ościennych powiatów. W tej chwili MZK Leżajsk obsługuje 11 gmin oraz miasto Leżajsk. Firma może się też pochwalić licznymi nagrodami. Na swoim koncie ma też tę najważniejszą. Otrzymała tytuł "Tygrysa Recyklingu", najwyższe wyróżnienie w zakresie gospodarki odpadami. Tym samym MZK Leżajsk został uznany za najlepszą firmę komunalną w Polsce. Podczas wielkiej Gali Międzynarodowego Zjazdu Ekologicznego w Poznaniu leżajska firma zdobyła cztery główne statuetki: "Srebrna puszka", "Złota bela makulatury", "Zielona bateria", "Rekordowy karton".

MZK w ramach oczyszczania i gospodarki odpadami nie tylko prowadzi selektywną zbiórkę surowców. Zajmuje się wywozem nieczystości stałych i płynnych, mechanicznym i ręcznym oczyszczaniem ulic i placów, wynajmem kontenerów na gruz budowlany oraz pod selektywną zbiórkę, a także usługami transportowymi.

Dla potrzeb ochrony środowiska utworzono Kompostownię Osadów i Biokomponentów "KOMWITA", gdzie produkowany jest Nawóz Organiczny "KOMWIT". Każda wyprodukowana partia nawozu jest badana pod względem zawartości składników nawozowych, zawartości metali ciężkich i bakteriologii.

"KOMWIT" jest nawozem organicznym przeznaczonym do stosowania na wszystkich rodzajach gleb. Cieszy się dużym zainteresowaniem m.in. rolników i firm zajmujących się pielęgnacją zieleni itp. Na terenie kompostowni prowadzona jest zbiórka odpadów biodegradowalnych takich jak: gałęzie, trawa, liście. Dla mieszkańców Leżajska odbiór odpadów dostarczanych na kompostownię odbywa się nieodpłatnie.

Leżajska firma prowadzi też działalność w zakresie dostawy wody pitnej i odbioru ścieków dla mieszkańców Leżajska i gminy Kuryłówka oraz zakupu przesyłu i dystrybucji energii cieplnej dla mieszkańców Leżajska. Dodatkowo MZK Leżajsk oferuje również usługi z zakresu zarządzania i administracji nieruchomościami oraz usługi pogrzebowe i cmentarne.

Stanisław Żołyniak, prezes Miejskiego Zakładu Komunalnego w Leżajsku:
- Nasze motto "Jest MZK Leżajsk, jest dobrze" zobowiązuje. W aktualnej sytuacji, jak i wcześniej wymaga to ogromnego wysiłku "zaszczepienia" idei selektywnej i zachowań ekologicznych. Dzisiaj nie ma odwrotu. To niejednokrotnie otoczenie przez nas wyedukowane wymusza działania poszukiwania nowych rozwiązań i podnoszenia poprzeczki na wyższy poziom. Uzyskiwane wymierne efekty w ilościach odzyskanych surowców potwierdzają, że kierunek obrany w 1994 r. był właściwy. Dziękuję za zaufanie i pomoc wszystkim tym, którzy do tego sukcesu w różnym stopniu się przyczynili.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24