Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Jelnej koło Nowej Sarzyny społecznicy odnawiają zaniedbany, stary poniemiecki cmentarz protestancki [ZDJĘCIA, WIDEO INTERNAUTY]

Norbert Ziętal
Prace na starym cmentarzu w Jelnej - Baranówce koło Nowej Sarzyny.
Prace na starym cmentarzu w Jelnej - Baranówce koło Nowej Sarzyny. Internauta Janusz Motyka
Grupa mieszkańców społecznie czyści przedwojenny, poniemiecki cmentarz protestancki w Jelnej - Baranówce koło Nowej Sarzyny. Prace chca skończyć w maju.

Cmentarz znajduje się w Jelnej, w części wioski zwanej Baranówka. Przed wojną mieszkali tutaj niemieccy osadnicy, a osada nazywała się Hirschbach. Protestancki cmentarz funkcjonował w latach 1820 - 1939. Po wojnie Niemców już tutaj nie było. Cmentarza nikt nie niszczył, nie dewastował. Jednak przez dziesięciolecia pokonywały go siły przyrody. Zachował się w pamięci części mieszkańców, ale nie tylko.

- W okolicy dnia Wszystkich Świętych często widać tutaj samochody z niemieckimi rejestracjami. Po ich pasażerach pozostają zapalone znicze. Niekiedy są układane w formie krzyża - mówi Janusz Motyka, jeden z inicjatorów odnowy cmentarza.

W akcję włączyli się sołtys Jelnej Michał Zawadzki, sołtys Łukowej Edward Baj, strażacy z tych miejscowości i inni mieszkańcy. Przedsięwzięcie zyskało poparcie burmistrza Nowe Sarzyny Andrzeja Rychla oraz pozytywny stosunek miejscowych księży. Cmentarz ma ok. 10 arów powierzchni, znajduje się w lesie.

- Mieliśmy spory problem ze znalezieniem go. Wszystko zarośnięte. Pozostało jedynie kilkanaście betonowych, solidnych słupków. Dość charakterystycznych, robionych na wzór niemiecki - wspomina pan Janusz.

Społecznicy, po uzyskaniu odpowiednich pozwoleń, usunęli część akacji i pozostałą dziką roślinność.

Prace porządkowe na cmentarzu w Jelnej trwają od kilkunastu dni. Usunięto już zbędną, dziką roślinność. Mają się zakończyć w maju. Na cmentarzu zostanie umieszczony pomnik z kamienną tablicą informacyjną o nekropolii oraz o tym, że jej odnowę wykonali mieszkańcy Jelnej, Łukowej i Nowej Sarzyny. Planowana jest uroczystość z okazji zakończenia prac.

- Są szanse, że uda się ustalić nazwiska części pochowanych tutaj osób, a także dotrzeć do ich żyjących potomków - mówi pan Janusz.

W znajdującej się w gminie Nowa Sarzynie wsi Wola Zarczyczka (przed wojną Konigsberg), na podobnym cmentarzu, potomkowie niemieckich osadników wykonali lapidarium. Prace przeprowadziła firma firma kamieniarska z Górna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24