Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do Krosna przyjechali nauczyciele z Turcji, Cypru, Hiszpanii i Włoch

Ewa Gorczyca
Podczas pięciodnowej wizyty nauczyciele z innych krajów mieli okazje obserwować lekcje i zajęcia integracyjne w SP nr 15
Podczas pięciodnowej wizyty nauczyciele z innych krajów mieli okazje obserwować lekcje i zajęcia integracyjne w SP nr 15 Archiwum SP15
Nauczyciele z Turcji, Cypru, Hiszpanii i Włoch spotkali się w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 14 w Krośnie.

Szkoła w Krośnie po raz kolejny przystępuje do realizacji międzynarodowego projektu. Tym razem jest to projekt w ramach programu Erasmus+.

Nazywa się „Graj ze mną i ucz mnie - tradycja i nowoczesność w aktywizującym nauczaniu”. Pięć szkół z pięciu europejskich krajów - z Polski, Turcji, Hiszpanii, Włoch i Cypru - będzie go realizować przez trzy lata.

Cel projektu to poprawa jakości kształcenia poprzez zastosowanie skuteczniejszych metod.

- Chodzi o rozwijanie inteligencji emocjonalnej uczniów, ich kompetencji psychologicznych i społecznych, poszerzenie i praktyczne wykorzystanie umiejętności językowych oraz technologii komunikacyjno-informacyjnych - tłumaczy Alicja Szepelak, wicedyrektor Miejskiego Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Krośnie i koordynator merytoryczny projektu.

Na udziale w projekcie mają skorzystać nie tylko uczniowie - także nauczyciele będą mogli rozwijać się zawodowo. Współpraca między uczestnikami z różnych krajów, dorosłymi i dziećmi, ma służyć budowaniu dialogu międzykulturowego i międzypokoleniowego.

Podczas pierwszego spotkania omówiono i zaplanowano najważniejsze dla projektu działania. Koordynatorzy i nauczyciele z partnerskich szkół mieli okazję poznać krośnieńską szkołę, zobaczyć klasy i ich wyposażenie, a także nowo powstałe pomieszczenie - pokój zabaw dla dzieci z edukacji wczesnoszkolnej.

- Ważnym elementem wizyty była obserwacja zajęć klasy integracyjnej w formie tzw. gry korytarzowej - relacjonuje Alicja Szepelak. - W następnych dniach nauczyciele mieli okazję obserwować lekcję historii prowadzoną z zastosowaniem gier dydaktycznych.

Robocze spotkania służyły dyskusji o współpracy szkół, o temacie i głównych celach projektu, a także omówieniu szczegółów organizacyjnych, związanych m.in z harmonogramem, dokumentacją, finansowaniem, konkretnymi zadaniami i zamierzonymi rezultatami. Odbyła się też wideokon- ferencja ze szkołami we Włoszech i na Cyprze; była to okazja, by poznać kolegów z partnerskich szkół.

- W porównaniu z realizowanym przez nas wcześniej programem Comenius, program Erasmus+ kładzie większy nacisk na wirtualną mobilność uczniów, czyli kontakty przy użyciu technologii komunikacyjno-informacyjnych - tłumaczy Alicja Szepelak. - Dlatego też ustaliliśmy, że uczniowie przygotują się do nawiązania kontaktu z kolegami ze szkół partnerskich, z którymi będą współpracować na platformie eTwinning i wymieniać wiadomości drogą e-mailową.

W programie pięciodniowej wizyty znalazło się także oficjalne spotkanie z prezydentem Krosna. Był też czas na zwiedzanie miasta i regionu.

- Kolejnymi ambasadorami naszej szkoły będą uczniowie i nauczyciele, którzy wezmą udział w kilkudniowych wyjazdach zagranicznych - dodaje koordynatorka projektu. - Odbędą się one kolejno na Cyprze, w Turcji, Hiszpanii i we Włoszech.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24