Nowiny24
  Sport

  Sportowy weekend

  Rozwiń
  W Krośnie powstało dwujęzyczne gimnazjum

  W Krośnie powstało dwujęzyczne gimnazjum

  Ewa Gorczyca

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Mamy nadzieję, że dwujęzyczne gimnazjum w naszej szkole będzie się cieszyć zainteresowaniem – mówi Ryszard Józefczyk, dyrektor I LO.

  Mamy nadzieję, że dwujęzyczne gimnazjum w naszej szkole będzie się cieszyć zainteresowaniem – mówi Ryszard Józefczyk, dyrektor I LO. ©Tomasz Jefimow

  Rozpoczął się nabór do gimnazjum, które powstało przy I LO im. M. Kopernika w Krośnie. To drugie dwujęzyczne gimnazjum na Podkarpaciu, ale jedyne z angielskim.
  Mamy nadzieję, że dwujęzyczne gimnazjum w naszej szkole będzie się cieszyć zainteresowaniem – mówi Ryszard Józefczyk, dyrektor I LO.

  Mamy nadzieję, że dwujęzyczne gimnazjum w naszej szkole będzie się cieszyć zainteresowaniem – mówi Ryszard Józefczyk, dyrektor I LO. ©Tomasz Jefimow

  Pierwszy rocznik rozpocznie naukę we wrześniu, w tym samym budynku, w którym mieści się liceum.

  W "zwykłym" gimnazjum uczniowie mają 3 godziny angielskiego tygodniowo. W tej szkole będzie ich aż 5. Dodatkowo w j. angielskim będą prowadzone 2 przedmioty (jednym z nich ma być biologia, drugim być może informatyka lub chemia). Z użyciem angielskiego mogą też być prowadzone inne lekcje (poza j. polskim i geografią Polski).

  - Uczniowie nie powinni się obawiać, bo język na tych przedmiotach będzie wprowadzany stopniowo, z uwzględnieniem możliwości gimnazjalistów i tego, jak sobie radzą - mówi Ryszard Józefczyk, dyrektor I LO.

  Gimnazjum będzie miało dwie klasy: jedną z o profilu humanistycznym, drugą o matematyczno-przyrodniczym. Dyrektor zapewnia, że powiększenie liceum o dodatkowe oddziały gimnazjum nie grozi wprowadzeniem w "Koperniku" nauki na dwie zmiany.

  - Zachowamy jednozmianowość, bo to jest bardzo efektywny sposób edukacji - mówi Józefczyk. - Mamy świadomość, że młodzież pozostaje w szkole przez dość długi czas, musi więc mieć czas na odpoczynek i odrobienie zadań.

  Więcej informacji na stronie internetowej I LO: http://www.lo1.krosno.info.pl/ Dodatkowe informacje będzie można też uzyskać w czasie dni otwartych szkoły 19-21 marca w godz. 15.30-18.  Dwujęzyczne gimnazjum przy I LO będzie szkołą bezobwodową. Oznacza to, że mogą się w niej uczyć wszyscy chętni, niezależnie od miejsca zamieszkania. Najpierw jednak muszą przejść przez proces rekrutacji, przewidujący m.in. test kompetencji językowej

  Szkoła zaczęła już zapisy (nabór odbywa się tu wcześniej niż do pozostałych gimnazjów). Podania można składać do 10 kwietnia. O przyjęciu do szkoły decydować będą oceny na koniec V klasy i z pierwszego semestru klasy VI j a także wyniki testu zdolności językowych i kierunkowych.

  Takie testy kandydaci będą zdawać 16 i 17 kwietnia. Test językowy nie będzie sprawdzał znajomości j. angielskiego, ale predyspozycje danego kandydata do nauki języka. 23 kwietnia będą znane wyniki naboru wstępnego. Ci, którzy się nie dostaną, będą mieli czas by wybrać inną szkołę).

  Krośnieńskie gimnazjum będzie drugą tego typu szkołą w województwie: podobne działa już w Rzeszowie, ale tam wiodącym językiem jest francuski. Pomysł powstał już 2 lata temu, został zapisany w strategii edukacyjnej, a pod koniec ub.r. uchwałę w tej sprawie podjęli radni zdaniem władz miasta taka oferta może być atrakcyjna i przyciągnąć także młodzież spoza Krosna.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo