Nowiny24
  Polecamy

  Polecamy na weekend

  Rozwiń
  Nowiny24
  Zwiń

  Polecamy na weekend

  Lubisz zagadki logiczne? Jesteś spostrzegawczy? Zmierz się z naszym szybkim testem na inteligencję. Wynik 12/15 będzie sukcesem!

  Uratowano zabytkowy most w Iwoniczu

  Uratowano zabytkowy most w Iwoniczu

  Ewa Gorczyca

  Nowiny

  Nowiny

  Zabytkowy most po 200 latach użytkowania doczekał się pierwszego remontu.

  Zabytkowy most po 200 latach użytkowania doczekał się pierwszego remontu. ©Tomasz Jefimow

  Kamienny most w Iwoniczu, na potoku Iwonickim, doczekał się pierwszego w swej ponad 200 letniej historii, kapitalnego remontu. Przebudowa obiektu trwała trzy miesiące.
  Zabytkowy most po 200 latach użytkowania doczekał się pierwszego remontu.

  Zabytkowy most po 200 latach użytkowania doczekał się pierwszego remontu. ©Tomasz Jefimow

  Jednoprzęsłowy most o konstrukcji łukowej jest wpisany do rejestru zabytków województwa. Stanowi unikatowy przykład sztuki inżynieryjnej i architektury mostowej epoki baroku. Wzniesiony w 1782 r. przez ówczesnego właściciela Iwonicza, wojewodę wołyńskiego Józefa Salezego Ossolińskiego, jest jednym z najstarszych tego rodzaju zabytków na Podkarpaciu.

  Użytkowany przez 230 lat

  Droga przez most prowadzi do Pałacu Załuskich, zespołu szkół, stadionu, huty szkła, łączy Iwonicz z krajową "dziewiątką". Do tej pory nie był jednak remontowany, a jego nieprzerwane użytkowanie przyczyniło się do znacznego zniszczenia.

  - Jedyną szansą na uratowanie tego wyjątkowego w skali kraju obiektu było przeprowadzenie prac budowlano - konserwatorskich - mówi Ewa Bukowiecka ze starostwa powiatowego w Krośnie. - Nie było to zadanie łatwe z uwagi na zabytkowy charakter i wszelkie prace na bieżąco musiały być konsultowane z konserwatorem zabytków i inspektorem nadzoru.

  Przebudowa mostu w Iwoniczu trwała trzy miesiące. Na ten czas zmotoryzowani musieli korzystać z objazdów (była możliwość przechodzenie pieszo).

  - Dla samorządu powiatu krośnieńskiego była to znaczące przedsięwzięcie - mówił starosta Jan Juszczak podczas otwarcia mostu. - Wprawdzie most nie jest imponujący pod względem wielkości, ale kosztowny ze względu na zabytkowy charakter. Cieszę się, że inwestycja, o którą zabiegano od wielu lat, ma swój szczęśliwy finał. Ważne jest, że udało się pogodzić prace konserwatorskie z funkcjonalnością i bezpieczeństwem pieszych - dodał.

  Powiat dostał dotację na remont

  Prace konserwatorskie obejmowały między innymi zwiększenie konstrukcji nośnej mostu, odbudowę barierek, konserwację i odbudowę kamiennych balustrad, uzupełnienie ubytków ścian i wykonanie nowych tynków renowacyjnych.
  Dla zachowania pierwotnego wyglądu obiektu zrekonstruowano herb "Topór", datę budowy mostu i marmurową tablicę inskrypcyjną fundatora Józefa Ossolińskiego.

  W ramach prac budowlanych przeprowadzono rekonstrukcję przyczółków, stabilizację koryta rzeki, wykonano nawierzchnię jezdni. Nowym rozwiązaniem jest budowa odrębnej kładki dla pieszych o drewnianej konstrukcji, która wpłynie na poprawę bezpieczeństwa pieszych.

  Wykonawcą inwestycji była firma Remost z Dębicy, prace konserwatorskie przeprowadziła specjalizująca się w renowacji zabytkowych budowli firma Yetika z Krosna.

  Remont pochłonął prawie 1,8 mln zł. Ponad 750 tys. na ten cel powiat otrzymał z Ministerstwa Infrastruktury.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Wszystkie komentarze (5) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo