Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krośnieński "mechanik" dostał od wojska samolot

Ewa Gorczyca
Fot. Tomasz Jefimow
Jeszcze wiosną samolotem latali piloci ze szkoły oficerskiej w Dęblinie. Teraz Iskra służy jako pomoc naukowa uczniom krośnieńskiego Technikum Mechanicznego. To pierwsza na Podkarpaciu szkoła, która ma taki samolot na własność.

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 trzy lata temu uruchomiono naukę na kierunkach lotniczych. Dziś uczniowie mają do wyboru dwie specjalności: budowa samolotów i urządzeń lotniczych oraz technik-mechanik lotniczy.

Stawiają na kierunki lotnicze

- Od przyszłego roku planujemy jeszcze jeden kierunek: technik-awionik - mówi dyrektor Bogdan Adamski. - Chcemy rozwijać kształcenie w tej dziedzinie, bo Dolina Lotnicza to przyszłość naszego regionu. Możemy przygotowywać kadry dla tej branży.

Szkoła postanowiła wiec zadbać o to, by uczniowie budowę różnego typu samolotów poznawali nie tylko z rysunków.

Prezent od wojska

Jeszcze w ub. roku dyrektor Adamski wystąpił do Ministra Obrony Narodowej o przekazanie samolotu, który byłby wykorzystany do celów dydaktycznych. Rozmowy szczegółowe trwały cały rok.

W lipcu dyrektor Bogdan Adamski został zaproszony do Dęblina, do Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Tam podpisana została umowa, na mocy której szkoła miała otrzymać samolot Iskra, wycofany już ze szkolenia wojskowego. Egzemplarz - pozbawiony uzbrojenia - za zgodą MON miał trafić do Krosna.

Z Dęblina do Krosna

Kilka tygodni trwały negocjacje dotyczące transportu ważącego dwie tony statku powietrznego do Krosna.

- Demontażu i montażu w Krośnie podjęły się Wojskowe Zakłady Lotnicze w Dęblinie - opowiada dyrektor Adamski.

Szkoła pokryła koszty transportu. Wreszcie w październiku "Iskra" stanęła na dziedzińcu krośnieńskiej szkoły.

- Po względem lotniczym jesteśmy w tej chwili najlepiej wyposażoną szkołą ponadgimnazjalną na Podkarpaciu - nie ukrywa satysfakcji Adamski. - Dostaliśmy od MON dwa nowe silniki do Iskry i dwa używane, do Irydy. Unowocześniliśmy laboratoria i pracownie pod kątem kierunków lotniczych. Liczymy na uzyskanie dotacji z funduszy unijnych na zakup symulatora lotu.

Iskra na razie stoi pod gołym niebem, więc zajęcia praktyczne odbywają się gdy pozwala na to pogoda. Szkoła chce w przyszłym roku wybudować pomieszczenia, by przenieść samolot pod dach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24