Nowiny24
  Sport

  Sportowy weekend

  Rozwiń
  W Jaśle będzie remont zabytków

  W Jaśle będzie remont zabytków

  Marek Dybaś

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Remonty doczeka się m.in. brama cmentarna przy ul. Zielonej.

  Remonty doczeka się m.in. brama cmentarna przy ul. Zielonej. © Archiwum

  Brama cmentarna przy ul. Zielonej, nagrobek rodziny Kleczkowskich oraz Glorietka w parku miejskim w Jaśle będą odnowione.
  Remonty doczeka się m.in. brama cmentarna przy ul. Zielonej.

  Remonty doczeka się m.in. brama cmentarna przy ul. Zielonej. © Archiwum

  Miasto Jasło złożyło do Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu oraz Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie wnioski o dotację na ich remonty.

  W budżecie Jasła na 2012 rok zaplanowano na renowację zabytków 100 tysięcy zł. 10 tys. zł na renowację nagrobków przekazał Miastu Społeczny Komitet Odnowy i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ul. Zielonej w Jaśle.Obecnie miasto oczekuje na decyzję Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Urzędu Marszałkowskiego w zakresie wsparcia finansowego.

  - Remont, konserwacja i renowacja zabytków wymaga podjęcia szeregu czynności, które nakłada na właściciela zabytku ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Prace konserwatorskie są niezwykle kosztowne ze względu na rodzaj materiałów i charakter prac, dlatego też Miasto zawsze stara się o uzyskanie dodatkowych funduszy na realizację tego typu zadań - wyjaśnia Bożena Molska - Olbrot, kierownik Wydziału Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Jaśle. - Koszt renowacji nagrobka Piety, który został wykonany w ubiegłym roku wyniósł ok. 28 tys. zł.

  - Do otrzymania dotacji na remonty zabytków są niezbędne: wpis do rejestru zabytków, program prac konserwatorskich, pozytywna decyzja konserwatora na przeprowadzenie prac oraz pozwolenie budowlane dla obiektów nieruchomych - tłumaczy Bożena Molska-Olbrot.

  Miasto przygotowuje się również do złożenia wniosku o dofinansowanie prac konserwatorskich przy nagrobkach Romulada Palcha i rodziny Lazarowiczów ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Wszystkie komentarze (3) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo