Ksiądz Stanisław Marczak, były kapelan jasielskiej...

Ksiądz Stanisław Marczak, były kapelan jasielskiej Solidarności odznaczony

Ewa Wawro

Nowiny

Aktualizacja:

Nowiny

Ksiądz dr Stanisław Marczak

Ksiądz dr Stanisław Marczak ©FOT. MAREK DYBAŚ

Charyzmatyczny, cieszący się ogromnym autorytetem wśród jaślan ksiądz Stanisław Marczak, Honorowy Obywatel Miasta Jasła, odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Ksiądz dr Stanisław Marczak

Ksiądz dr Stanisław Marczak ©FOT. MAREK DYBAŚ

Odznaczenie przyznane zostało przez prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej. Wręczyła je w ub. tygodniu Małgorzata Chomycz Wojewoda Podkarpacki. Odznaczenia i krzyże zasługi odebrało w tym dniu 129 osób z Podkarpacia.

Ks. dr Stanisław Marczak przez 20 lat był katechetą szkół średnich w parafii św.
Stanisława w Jaśle. Jako gorliwy i w pełni oddany służbie Bożej kapłan, cieszył się w parafii wielkim autorytetem. Popularność zyskał sobie szczególnie jako obrońca godności człowieka, jego prawa do pełnej wolności i sprawiedliwości. Nie tylko walczył o prawa ludzi wierzących, ale i prawa narodu, który przez lata był pozbawiony swej podmiotowości. W swoich homiliach śmiało wytykał zło, ludzkie upokorzenia i krzywdy.

Od czasu powstania NSZZ "Solidarność" ściśle związał się z tym ruchem społecznym. Ze strony władz komunistycznych spotykał się z szykanami i pomówieniami. W stanie wojennym 13 stycznia 1982 r. był przesłuchiwany w KW MO w Krośnie i straszony wyrzuceniem przez okno z 10 piętra. W 1991 r. został odznaczony godnością kapelana honorowego Jego Świątobliwości Jana Pawła II.

Dekretem ordynariusza diecezji rzeszowskiej z 1994 r., ks. dr Stanisław Marczak otrzymał nominację na wykładowcę teologii moralnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie oraz etyki na uczelniach Rzeszowa.

W 1999 r Rada Miejska Jasła nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jasła.

Komentarze (4)

Wszystkie komentarze (4) forum.nowiny24.pl

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy na nowiny24.pl

Wideo