Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warto byłoby zamienić tunele w Strzyżowie i Stępinie w jeden turystyczny produkt [ZDJĘCIA]

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Strzyżowski schron kolejowy ukryty jest we wnętrzu Żarnowskiej Góry. Ma 438 m długości i strop na wysokości niemal 6,5 m.
Strzyżowski schron kolejowy ukryty jest we wnętrzu Żarnowskiej Góry. Ma 438 m długości i strop na wysokości niemal 6,5 m. Muzeum Samorządowego Ziemi Strzyżowskiej
Coraz więcej turystów odwiedza niemiecki kolejowy tunel podziemny w Strzyżowie. Warto byłoby połączyć tę ofertę turystyczną z naziemnym tunelem kolejowym Hitlera w pobliskiej Stępinie.

Od marca br. tunel odwiedziło ponad 6,5 tys. turystów.

– Na spotkaniu z Bogusławem Wołoszańskim było ponad 500 osób. W biernym schronie technicznym, do którego wchodzi się kanałem z głównego tunelu, zmodernizowaliśmy stałą wystawę; zorganizowaliśmy m.in. inscenizację stanowiska partyzanckiego AK, by podkreślić fakt, że partyzanci odbili ten obiekt z rąk Niemców. Trzeba wspomnieć, że w tym sezonie przez tunel przejechał 14 Podkarpacki Rajd Samochodów Zabytkowych, odbył się w nim plener fotograficzny Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego, tunel był też na trasie biegów Tropem Wilczym i Pogórze Ultra Trail – wylicza Magdalena Wilusz, dyr. Muzeum Samorządowego Ziemi Strzyżowskiej, do którego należy tunel.

Przed tunelem zorganizowano nawet kino plenerowe przy okazji wydarzenia Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej „Rzeszów Miasto i Region”.

Ale wydarzeniem, które tak naprawdę uświadomiło strzyżowskiemu muzeum, że tunel ma olbrzymi turystyczny potencjał, była Noc Muzeów i Noc Nietoperzy w maju br., w której uczestniczyło ponad tysiąc osób nie tylko z woj. podkarpackiego.
Podziemny tunel kolejowy w Strzyżowie zdobywa popularność w świecie. 26 września londyńską premierę miał drugi sezon dokumentu telewizyjnego stacji National Geographic "World War II Secrets From Above", w którym „wystąpił” tunel. Muzeum w Strzyżowie poinformuje o dacie polskiej premiery "World War II Secrets From Above". Magdalena Wilusz mówi, że ekipa National Geographic po raz drugi już nagrywała materiał o Strzyżowie.

- Podziemny tunel odwiedzili w tym sezonie nie tylko filmowcy, ale także zagraniczni tour operatorzy, czyli przedstawiciele biur podróży, a w tym tygodniu odwiedzą krajowi. – Mamy nadzieję, że przygotują oni oferty wycieczek z uwzględnieniem strzyżowskiego tunelu – mówi M. Wilusz.

W październiku zaczyna się sezon grup zorganizowanych, głównie szkolnych. – W każdym tygodniu mamy zaplanowana jakąś grupę. Np. uczniowie będą mogli uczestniczyć w edukacyjnych zajęciach „Historyczni detektywi”, podczas których przewodnik opowiada o historii obiektu, a dzieci i młodzież ma odnaleźć ukryte kartki z zagadkami i odpowiedzieć na nie – informuje dyrektor strzyżowskiego muzeum.

Strzyżowski schron kolejowy ukryty jest we wnętrzu Żarnowskiej Góry. Ma 438 m długości i strop na wysokości niemal 6,5 m. Podobnie jak obiekt naziemny w pobliskiej Stępinie powstawał w latach 1940-41. Obiekt w Stępinie jest najdłuższym naziemnym schronem kolejowym na świecie, liczy on 383 metry długości. Wokół tunelu Niemcy utworzyli w promieniu 500 m pierścień obronny złożony z 5 małych schronów. Tunel należy do gminy Frysztak. Nie ma on jednak statusu muzeum i rozwiniętej promocji tak jak strzyżowski.

Tunel można zwiedzać od maja do września od wtorku do niedzieli, a w październiku tylko w niedziele lub w inne dni, także po telefonicznym umówieniu się.

Turyści odwiedzający Stępinę jeżdżą też do Strzyżowa, i odwrotnie, dlatego warto byłoby zamienić te dwa obiekty w jeden produkt turystyczny, np. oferując wspólny tańszy bilet i komunikację między obiektami. Na razie nikt oficjalnie o tym nie mówi, ale miejmy nadzieję, że wcześniej, niż później zostanie zrealizowany taki projekt.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24