Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje: pierwszy alkohol i seks

Anna Janik
W 2015 roku, w całym kraju policja ujawniła 274 nieletnich pod wpływem alkoholu  i 14, którzy brali narkotyki.  Odnotowano też 93 ucieczki z domów i 345 z placówek wychowawczych.
W 2015 roku, w całym kraju policja ujawniła 274 nieletnich pod wpływem alkoholu i 14, którzy brali narkotyki. Odnotowano też 93 ucieczki z domów i 345 z placówek wychowawczych. Anna Kaczmarz/Polska Press
Jak wynika z badań, rodzice zamiast uczulać młodzież na szkodliwe działanie alkoholu, często sami częstują nim swoje pociechy. Po to, by dzieci nie próbowały go na własną rękę w gronie przyjaciół.

Używki, ryzykowne kontakty seksualne, ucieczki z domu, a nawet drobne przestępstwa - wakacje to dla młodzieży czas eksperymentowania, dlatego zwłaszcza wtedy kontrola rodziców nad nieletnimi powinna być wzmożona. Tymczasem wyniki najnowszego badania CBOS z kwietnia tego roku nie pozostawiają złudzeń: to dorośli pomagają nastolatkom zdobyć pierwszy w życiu alkohol. 34,6 proc. przepytywanej młodzieży przyznała, że po raz pierwszy piła go u siebie w domu, a 33,4 proc., że w towarzystwie rodziców.

Rodzice sami częstują

Badanie pokazuje, że rodzice, powielają obiegowe opinie na temat alkoholu. Ponad 67 proc. badanych było zdania, że młody człowiek i tak spróbuje go przed osiemnastką, a blisko połowa, że lepiej poczęstować alkoholem w domu, niż dziecko ma pić go na własną rękę z kolegami. Tymczasem terapeuci podkreślają, że zakaz picia alkoholu przed 18. rokiem życia ma nie tylko uzasadnienie prawne, ale i biologiczne.

- Młody organizm, u którego układ nerwowy dopiero się kształtuje szybciej ulega działaniu alkoholu, przez co nie tylko ulega uszkodzeniom, ale i łatwiej się uzależnia. Dlatego przekaz rodziców w sytuacji, w której wiedzą, że dziecko i tak potajemnie spróbuje powinien podkreślać, że alkohol nie jest bezpieczny i obojętny dla jego zdrowia i choć jak wszystko, jest dla ludzi, trzeba z nim uważać - tłumaczy Elżbieta Gruca-Bielenda z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej nr 1 w Rzeszowie. - Poza tym rodzice powinni pamiętać, że kontakt z jednym szkodliwym czynnikiem zawsze toruje drogę następnym. A to oznacza ryzyko sięgnięcia chociażby po narkotyki - dodaje.

Łatwo zrobić coś głupiego

I podkreśla, że na wybór nastolatka w ogromnej mierze ma wpływ to, jak alkohol funkcjonuje w codziennym życiu rodziny i jakie zachowania młode pokolenie obserwuje u własnych rodziców. Jeśli alkohol w postaci piwa lub drinka towarzyszy rodzicom podczas każdego spotkania z przyjaciółmi, meczu, świąt, kiedy jest sposobem na odreagowanie po pracy, nastolatek uzna je za naturalny element rzeczywistości. Jeśli chcemy, by było inaczej, sami musimy włożyć w to wysiłek. Zwłaszcza, kiedy dziecko ma więcej wolnego.

- Zapewnimy pociechom maksimum opieki i zainteresowania. Warto wiedzieć, z kim spędza czas, gdzie przebywa i kiedy wróci, a także jak najczęściej samemu uczestniczyć w takim pozytywnym wypełnieniu ich czasu wolnego - mówi Marta Tabasz-Rygiel, rzecznik komendanta wojewódzkiego policji w Rzeszowie.

- Nigdy za mało rozmów. Mówmy dzieciom o zagrożeniach, jakie mogą spotkać je podczas wypoczynku, ale też uczulmy je, by były ostrożne podczas nocnych powrotów z dyskotek, festynów, koncertów. Podkreślmy, że będąc pod wpływem alkoholu, narkotyków lub dopalaczy, łatwiej można zrobić coś głupiego, czego będzie się potem żałowało przez całe życie - dodaje.

Jak wynika z policyjnych statystyk, w 2015 roku nieletni popełnili 38 czynów z kategorii rozbój, kradzież rozbójnicza i wymuszenia rozbójnicze, co stanowiło blisko 17 procent wszystkich przestępstw w tej kategorii. Policja ujawniła też 77 przypadków kradzieży, 18 razy nieletni uszkodzili mienie, a 124 razy naruszali ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24