Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W tej krypcie złożono szczątki znalezione podczas remontu. Będzie otwarta do końca listopada

Hubert Lewkowicz
Hubert Lewkowicz
Szczątki kostne znalezione podczas różnych prac remontowych na terenie opactwa zostały pochowane w krypcie po wieczornej mszy św. i procesji 2 listopada, w Dniu Zadusznym.
Szczątki kostne znalezione podczas różnych prac remontowych na terenie opactwa zostały pochowane w krypcie po wieczornej mszy św. i procesji 2 listopada, w Dniu Zadusznym. Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Służebnicy Bożej Anny Jenke
Do końca miesiąca otwarta pozostanie krypta Anny Jenke w opactwie sióstr Benedyktynek w Jarosławiu. 2 listopada pochowano tam ludzkie szczątki znalezione podczas prac budowlanych.

W kościele św. Mikołaja i św. Stanisława na terenie opactwa sióstr Benedyktynek znajduje się pięć krypt. Jedna z nich nazwana jest kryptą Anny Jenke. To Służebnica Boża, której proces beatyfikacyjny się toczy. Urodziła się w Błażowej, ale od 7 roku życia mieszkała w Jarosławiu. Tu ukończyła szkołę średnią sióstr Niepokalanek, a w czasie okupacji brała czynny udział w konspiracji pomagając ubogim i potrzebującym oraz żywiąc głodne dzieci.

W czasach stalinowskich Anna Jenke, po ukończeniu studiów na UJ w Krakowie, uczyła w szkole. Wykazywała się wówczas odwagą w wyznawaniu wiary, a troską otaczała dzieci, które zaliczane były do tzw. marginesu społecznego oraz ludzi chorych i biednych. W 1956 roku została zwolniona z pracy w szkole i została zatrudniona w bibliotece. Rok później komisja rehabilitacyjna pozwoliła jej wrócić do pracy w szkolnictwie. Została nauczycielką Liceum Sztuk Plastycznych, a potem jej dyrektorką. Zmarła w 1976 roku po walce z nowotworem. Jej proces beatyfikacyjny został w 1993 roku rozpoczęty staraniem abp. Ignacego Tokarczuka.

W 1997 roku przeprowadzono ekshumację szczątków Anny Jenke i ich pochówek w krypcie w kościele św. Mikołaja i św. Stanisława na terenie opactwa, w którym znajduje się także Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Służebnicy Bożej Anny Jenke.
Ale w krypcie Anny Jenke nie są złożone tylko jej szczątki. Są tam też prochy sióstr Benedyktynek, które były w minionych wiekach chowane na terenie jarosławskiego opactwa.

Krypta jest otwarta w związku z odpustem

– Na początku listopada złożyliśmy tam także dwie trumny z doczesnymi szczątkami zmarłych, które zostały znalezione podczas różnych prac związanych z remontem opactwa – mówi ks. Michał Kozak.

W tych dwóch trumnach znalazły się prochy ludzkie pochodzące z różnych okresów. Najstarsze – z IX wieku.

Krypta pozostanie otwarta do końca listopada. Jak mówi ks. Michał Kozak, jest to związane z możliwością uzyskania w tym okresie odpustu. Można go uzyskać za nawiedzenie cmentarza i odmówienie modlitw „Wierzę w Boga”, „Ojcze nasz” oraz modlitw w intencji Ojca Świętego i za zmarłych.
Kryptę można nawiedzać codziennie, w godzinach otwarcia kościoła. Po okresie listopadowym zostanie ponownie zamknięta.

W Jarosławiu ukoronowano obraz Matki Bożej Śnieżnej [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24