Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Rzeszowie w środkowym pasie zieleni na ulicy Krakowskiej trwa montaż pomnika "Drabina do Nieba" [ZDJĘCIA]

Beata Terczyńska, Paweł Dubiel
Pomnik w wysokość 20 metrów ma upamiętnić wybitnego rzeszowskiego artystę, reżysera, scenografa i autora scenariuszy oraz stać się wizytówką Rzeszowa. To miejsce na wzgórzu przy wyjeździe z Rzeszowa w stronę Krakowa wskazał za życia sam profesor Szajna tłumacząc, że "tu będzie widoczna panorama nieba i panorama miasta".

Pisaliśmy, że drabina była jednym z powtarzających się motywów w twórczości prof. Józefa Szajny. Można ją odnaleźć m.in. w jego spektaklach „Majakowski” i „Dante”.

Wykonany ze stali pomnik będzie miał wysokość 20 metrów. Jest sadowiony na wkopanych w ziemię palach fundamentowych o długości 14 m. Na nich wykonano płyta fundamentowa, do której przymocowana będzie drabina. Zarówno ramiona jak i jej szczeble sprawiają wrażenie jakby drabina wspinała się do nieba.

Na stalowej konstrukcji drabiny znajdują się buty wykonane przez uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie. Dwa kolejne, największe zostaną posadowione na betonowym cokole pomnika. Każdy z nich jest podpisany przez artystę, który go wykonał.

- Mają one symbolizować ludzi, którzy poszli do nieba, a one po nich pozostały. To symbol tych, którzy coś zrobili dla naszego świata – tłumaczy Jerzy Fąfara, rzeszowski literat, przyjaciel Józefa Szajny.

W rejonie przejścia dla pieszych stanie kamień z tablicą informacyjną.

Józef Szajna urodził się 13 marca 1922 roku w Rzeszowie. Zmarł 24 czerwca 2008 roku. Dyplom w zakresie grafiki (1952) i scenografii (1953) uzyskał w krakowskiej ASP. Tuż po studiach, w 1954 roku, rozpoczął pracę pedagogiczną w macierzystej uczelni. Od roku 1972 był profesorem w ASP w Warszawie, gdzie między innymi kierował studium scenografii. Współpracował z wieloma teatrami. Twórczość Józefa Szajny, zarówno teatralna, jak malarska i rzeźbiarska, naznaczona była doświadczeniem wojennym i obozowym. Był więźniem Auschwitz, gdzie dwukrotnie trafił do bloku śmierci i obozu w Buchenwaldzie.

W Rzeszowie w środkowym pasie zieleni na ulicy Krakowskiej t...

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24