MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Rzeszowie i Krasnem wkrótce startuje budowa nowego Resmana

Bartosz Gubernat
Lesław Bańdur
Lesław Bańdur Krzysztof Kapica
Bezprzewodowa sieć Resman będzie dostępna w całym Rzeszowie i gminie Krasne.

W tej chwili bezprzewodowa sieć Resman jest dostępna tylko na 40 procentach powierzchni miasta. Ale nawet i tu mieszkańcy mają problem z połączeniem się z nią. W wielu miejscach nadajniki zamontowane na budynkach szkół i urzędów są zasłonięte drzewami i wysokimi blokami co uniemożliwia nawiązanie połączenia między komputerem a siecią.

Dlatego miejscy informatycy postanowili rozbudować Resmana. Cel to pokrycie sygnałem całego miasta oraz sąsiedniej gminy Krasne, która przyłączyła się do miejskiego projektu. Koszt inwestycji szacuje się na 18 mln zł. Ale 85 procent tej kwoty gminy dostaną z Unii Europejskiej.

- Dotacja jest już pewna, projekt przeszedł pomyślnie weryfikację Komisji Europejskiej. Lada dzień ogłosimy przetarg na rozbudowę sieci - mówi Lesław Bańdur, dyrektor Biura Obsługi Informatycznej i Telekomunikacyjnej Urzędu Miasta Rzeszowa.

W tej chwili urzędnicy swoje prace skupili już tylko na przygotowaniu specyfikacji urządzeń, jakie będzie miał zamontować w Rzeszowie zwycięzca przetargu. - Poprzednia koncepcja powstała pół roku temu, a sześć miesięcy to dla sprzętu komputerowego całe pokolenie. Chcemy zamówić najlepsze urządzenia - dodaje dyrektor Bańdur.

Rozbudowa Resmana rozpocznie się najpóźniej do końca lutego przyszłego roku. Wcześniej, do grudnia miasto chce podpisać umowę z dostawcą sprzętu. Liczba nadajników, czyli tzw. hot-spotów wzrośnie ze 130 do ok. 250. Informatycy wykorzystają jednocześnie kilka technologii transmisji danych, dzięki czemu internet odbiorą wszyscy użytkownicy będący w zasięgu sieci. A ten wzrośnie do ponad 90 procent powierzchni Rzeszowa.

- W wielu miejscach internet będzie dostępny bez konieczności montowania dodatkowych urządzeń. Aby go odebrać wystarczy mieć po prostu laptopa z bezprzewodową kartą sieciową. Dalej od szkół i urzędów potrzebna będzie antena za ok. 150-200 zł - mówi dyrektor Bańdur.

Ale większy zasięg i lepsza przepustowość sieci to nie wszystko. Nowy projekt zakłada także budowę nowej, edukacyjnej platformy informatycznej, która usprawni nabór do szkół. Dzięki niej rodzice będą mogli również śledzić przed komputerem postępy w nauce swoich pociech. - Logując się do swojego indywidualnego konta każdy rodzic będzie mógł sprawdzić oceny, zachowanie i obecność swojej pociechy. Narzędzie pozwoli na komunikację z rodzicami, od przedszkola, przez podstawówkę po szkoły średnie - mówi dyrektor Bańdur.

Nowy Resman zacznie działać w drugiej połowie przyszłego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24