Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Przemyślu ma powstać skansen pola bitwy z okresu I wojny światowej. Będzie jednym z największych w Europie [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Skansen pola bitwy Twierdzy Przemyśl może powstać w tym miejscu. Dokładna lokalizacja nie jest na razie ujawniana. Na tej mapie (ze "zdjętą" warstwą drzew i inne roślinności) widać po lewej fort, linie okopów, a także leje po pociskach.
Skansen pola bitwy Twierdzy Przemyśl może powstać w tym miejscu. Dokładna lokalizacja nie jest na razie ujawniana. Na tej mapie (ze "zdjętą" warstwą drzew i inne roślinności) widać po lewej fort, linie okopów, a także leje po pociskach. Archiwum
Skansen pola bitwy w Twierdzy Przemyśl miałby szansę stać się jedną z większych atrakcji turystycznych w regionie. Podobne obiekty we Francji czy Włoszech przyciągają tysiące turystów, zainteresowanych militariami.

- Na południowym odcinku Twierdzy Przemyśl znajduje się jeden z największych w Europie zachowanych fragmentów pola bitwy. Czy uda się nam utworzyć tam Skansen Pola Bitwy? Zobaczymy. Pierwszy krok zrobiony — mówi Mirosław Majkowski, radny przemyski oraz przewodniczący Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl.

Skansen mógłby powstać w południowej części pochodzącej z lat I wojny światowej Twierdzy Przemyśl. Dokładna lokalizacja na razie nie jest wskazywana, ze względu na możliwość dewastacji.

Dlaczego tam?

Podczas badań okazało się, że w tym miejscu w doskonałym stanie, zachowało się pole bitwy sprzed 100 lat. To różnego rodzaju umocnienia, okopy, leje po bombach, ślady po umocnieniach. To wszystko znajduje się w pobliżu jednego z fortów. Ze względu na teren niebyt przyjazny gospodarczemu wykorzystaniu, pole bitwy przez 100 lat zachowało się niemal w nienaruszonym stanie. Zmieniło się tylko z powodu roślinności.

W Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne w sprawie utworzenia skansenu. Udział wzięli m.in. wójt gminy Przemyśl Andrzej Huk, nadleśniczy Nadleśnictwa Krasiczyn Przemysław Włodek, przedstawiciele Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu.

- Dyskutowaliśmy nad zaproponowaną przez nas koncepcją utworzenia skansenu pola bitwy. Chodzi o ochronę fortyfikacji polowych, rozwiązań komunikacyjnych w tym miejscu, lokalizacją parkingów, zakresem prac badawczo - archeologicznych, etapowaniem prac i ich finansowaniem, a także nad formą prawną - informuje Mirosław Majkowski.

Choć obecnie w terenie trudno dostrzec to pole bitwy, to jest ono doskonale widoczne na internetowych mapach, na których jest możliwość "zdjęcia" warstwy drzew i roślinności. Na takim zdjęciu doskonale widać nie tylko fort, ale również zachowane linie okopów, leje po pociskach.

Skanseny pola bitwy są gratką dla miłośników militariów, a takich jest coraz więcej w Europie i na świecie, co widać choćby po wzrastającej ilości turystów odwiedzających choćby francuską Twierdzę Verdun, z okresu I wojny światowej. Tutaj od dawna istnieje skansen pola bitwy. Dzięki niemu można lepiej, nie tylko przez odwiedzenie fortu, wyobrazić sobie przebieg i trudy bitwy.


WIDEO: Zobacz Forty Twierdzy Przemyśl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24