Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Przemyślu do 2020 r. ma być o 20 proc. mniej zanieczyszczeń

Norbert Ziętal
Do 2020 r. w Przemyślu ma być o 20 proc. mniej zanieczyszczeń niż było w 2007 r.
Do 2020 r. w Przemyślu ma być o 20 proc. mniej zanieczyszczeń niż było w 2007 r. Norbert Ziętal
Władze Przemyśla chcą znacznie ograniczyć ilość zanieczyszczeń w mieście. Głównie poprzez ocieplanie budynków publicznych, dzięki czemu będzie można zużywać mniej energii cieplnej.

Dzisiaj o planie kilkuletnich działań w tym zakresie będą dyskutować przemyscy radni. Na koniec podejmą decyzję o jego zatwierdzeniu lub nie.

Miasto Przemyśl przystąpiło do Porozumienia Burmistrzów w ramach projektu ENESCOM. To europejska inicjatywa na rzecz ochrony klimatu. Uczestniczące w nim miasta zobowiązały się, że do 2020 r. ograniczą o minimum 20 proc. ilość zanieczyszczeń.

Przemyśl, głównie z powodu swojego położenia, w kotlinie, od wielu lat należy do miast, w których notowane są najwyższe wskaźniki zanieczyszczeń w regionie. Dzieje się tak zwłaszcza zimą, gdy wiele osób korzysta z indywidualnych pieców lub kotłowni. Dotyczy to zwłaszcza w centrum miasta.

Głównie termomodernizacja budynków

W mieście, jako bazowy przyjęto rok 2007. Od niego będzie liczona 20 proc. redukcja zanieczyszczeń.

- W 2007 r. emisja dwutlenku węgla CO2 wynosiła 63 065 Mg. W 2020 planowana jest redukcja o 12 700 Mg CO2, czyli o 20,1 proc. - prognozują autorzy opracowania, które dzisiaj zostanie przedstawione radnym.

W planie nie przewidziano działań w transporcie i przemyśle.

- Wiąże się to z faktem, że Urząd Miejski, który będzie realizował działania, nie ma narzędzi, które pozwoliłyby na redukcję emisji gazów cieplarnianych z tego sektora - tłumaczą autorzy opracowania.

Najpoważniejsze czynności związane są z termomodernizacją obiektów komunalnych, czyli ich ociepleniem i wymianą okien. W 2013 r., kosztem ponad 700 tys. złotych, wykonano prace w Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 2. W tym roku przewidziano je w Szkole Podstawowej nr 14, będą kosztować blisko 1,3 mln złotych.

W planach na 2015 przewidziano remonty w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi, Zespole Szkół Ogólnokształcących i
Elektronicznych, w budynkach Urzędu Miejskiego przy ul. Wodnej i Matejki, w Specjalnych Ośrodkach Szkolno - Wychowawczych nr 2 i 3 oraz dawnego budynku szkolnego przy ul. Tarnawskiego, który będzie zaadaptowany na mieszkania.

Zmiana świadomości mieszkańców

Do tego ma dojść modernizacja oświetlenia, na zużywające mniej energii. Ponadto termomodernizacja budynków mieszkalnych oraz zmiana systemu ogrzewania w budynkach jednorodzinnych oraz wielorodzinnych z ogrzewaniem piecowym.

Przewidziano również tzw. działania miękkie.

- W ich ramach prowadzone będą różnego rodzaju akcje o charakterze promocyjnym oraz informacyjno - edukacyjnym. Ich celem jest uświadomienie mieszkańcom potencjału oszczędności energii, wiążącego się z modernizacją budynków, zmianą stosowanego paliwa, wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz zmianą zachowań.

Autorzy opracowania zaznaczają, że planu tego nie będzie można przeprowadzić bez znaczącego wsparcia z zewnętrznych funduszy, w tym unijnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24