Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W południowej części Rzeszowa będzie bezpieczniej. Wody Polskie zapowiedziały regulację rzeki Strug

Konrad Karaś
Konrad Karaś
Niemal co roku, przy nawalnych opadach deszczu, południowa część stolicy Podkarpacia jest zagrożona powodziami. Z tego też względu Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie ogłosiło we wtorek inwestycję, której celem jest zabezpieczenie terenów o powierzchni 433 ha nad rzeką Strug. Wartość kosztorysowa całego przedsięwzięcia to 28 mln zł.

- W tym roku mieliśmy do czynienia z błyskawicznymi podtopieniami i powodziami miejskimi. To skłoniło nas do działań systemowych razem z ministrem infrastruktury Markiem Gróbarczykiem

– mówił na konferencji prasowej Przemysław Daca prezes PGW Wody Polskie.

- Niestety mamy wrażenie, że miasta znalazły się w pułapce poprzez niewłaściwe zarządzanie swoją infrastrukturą. Musimy coś z tym zrobić – dodał.

W południowej części Rzeszowa będzie bezpieczniej. Wody Pols...

Zdaniem prezesa Wód Polskich, przyczynami powtarzających się co roku podtopień są m.in. "betonoza" i budowanie bloków na terenach zalewowych. – Niedawno widziałem blok budowany przy samej rzece. Jest to dla mnie rzecz niepojęta. Z jednej strony buduje się wielkie budynki mieszkalne na terenach zalewowych, a potem oczekuje się od Wód Polskich, żeby chronić mieszkańców. My oczywiście nadal będziemy to robić, bo od tego jesteśmy. Jednak włodarze miasta powinni pamiętać, że nie powinno się budować bloków na takich terenach – stwierdził Przemysław Daca.

Ukończenie pierwszego etapu prac w tym roku
W budżecie Wód Polskich zostało zabezpieczone 5,9 mln zł na wykonanie, jeszcze w tym roku, pierwszej części prac związanych z zabezpieczeniem koryta Strugu w Rzeszowie. W ramach prac wykonane będzie m.in. umocnienie dna oraz zabezpieczenie skarp Strugu w miejscach, w których rzeka zagraża budynkom i obiektom infrastruktury komunikacyjnej i technicznej. Równolegle z ubezpieczeniami zostaną wykonane tarliska i schronienia dla zwierząt strefy przybrzeżnej w formie karp dużych drzew. Zaplanowane prace rozpoczną się na wysokości ul. W. Gombrowicza do ul. Cz. Miłosza. Pozostały zakres prac do miejscowości Tyczyn będzie kontynuowany w 2022 roku.

- Od wielu lat wiem, jak dużym zagrożeniem jest rzeka Strug. To, że udało się wyłonić wykonawcę i prace będą zrealizowane, ma ogromne znaczenie nie tylko dla mieszkańców tej dzielnicy, ale również dla wszystkich mieszkańców części południowej Rzeszowa. Zakres prac jest dość szeroki, ale na pewno przyczyni się do tego, iż poziom bezpieczeństwa przeciwpowodziowego mieszkańców Budziwoja będzie lepszy

– podsumowała wojewoda Ewa Leniart.

Oprócz robót na rzece Strug, Wody Polskie zamierzają wykonać opracowanie, które ma na celu rozwiązać problemy podtopień występujących szczególnie na obszarze Budziwoja, Białej i Matysówki. Koncepcja obejmie 91,7 km rzeszowskich rzek i pozwoli zidentyfikować skalę i główne przyczyny zagrożenia powodziowego.

W symbolicznym wbiciu łopaty wzięli udział: Przemysław Daca - prezes PGW Wody Polskie, Konrad Fijołek - prezydent Rzeszowa, Stanisław Kruczek - członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Ewa Leniart - wojewoda podkarpacki, Lucyna Sokołowska - członek Zarządu Powiatu Rzeszowskiego oraz Małgorzata Wajda - dyrektor RZGW w Rzeszowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24