Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W pałacyku myśliwskim w Julinie powstanie muzeum kultury leśnej i łowiectwa

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Chcemy, żeby zachowane historycznie wnętrza Pałacu w Julinie wróciły do dawnej świetności - mówi dr Piotr Szopa, dyrektor Muzeum - Zamku w Łańcucie.

Julin to drewniany pałacyk o charakterze rezydencji łowieckiej, zbudowany w stylu tyrolsko-szwajcarskim, bardzo modnym na przełomie XIX i XX wieku. Zbudowany został przez II ordynata łańcuckiego - Alfreda Potockiego. Potoccy wypoczywali tu wśród zieleni, jeździli na polowania, organizowali przyjęcia, na których pojawiały się znane osobistości, jak np. książę Stanisław Radziwiłł, arcyksiążę Rudolf czy arcyksiążę Franciszek Ferdynand. Muzeum - Zamek w Łańcucie chce, by wrócił dawny blask tego miejsca i by zachwycał gości.

- Remont Julina to jeden z priorytetów, który zaplanowaliśmy na najbliższe trzy lata - mówi Piotr Szopa, dyrektor Muzeum - Zamku w Łańcucie.

A jest to możliwe dzięki Funduszom Europejskim dla Podkarpacia 2021-2027 (26 mln zł).

- Zaczniemy od tego, co już w Julinie jest, a więc zachowane historyczne wnętrza, jak biblioteka julińska, bardzo znana w ówczesnym świecie arystokracji. Dalej: niesamowity, wręcz filmowy hol ze schodami z obu stron, salon i jadalnię. Chcemy, żeby te pomieszczenia wróciły do dawnej świetności i żeby można było tam poczuć klimat miejsca szczęśliwego, jak je określano - mówi dyrektor. - Ten charakter rezydencji nie może być zaprzepaszczony - podkreśla.

Projekt zakłada też stworzenie Muzeum Kultury Leśnej i Łowiectwa w Julinie.

Krzysztof Żaba, zastępca dyrektora dodaje, że pomieszczenia historyczne chcą odtworzyć jak najbardziej wiernie, ale są tu też sale, gdzie stworzone zostaną pracownie multimedialne. Pamiątek, które kiedyś znajdowały się w Julinie, a obecnie przechowywane są w Muzeum - Zamku w Łańcucie jest niemało. To elementy wyposażenia, meble, część zbiorów bibliotecznych dotykających tematyki myślistwa, kultury leśnej, łowiectwa, zagadnień związanych z prowadzeniem gospodarstwa. To zbiory gromadzone przez Potockich, w większości pochodzące z I połowy XX w.).

- Musimy pomyśleć o dostępności odnowionego miejsca, turystach, szlaku komunikacyjnym, zabezpieczeniu modrzewiowej rezydencji, ale przede wszystkim o atrakcyjności dla odbiorcy - podkreślają.

Planowane są sale tematyczne poświęcone m.in. myśliwskim rezydencjom w Polsce i Europie (zobaczymy, jak wygląda Julin na tle innych tego typu obiektów), muzyce i instrumentom towarzyszącym polowaniom, strojom, pojazdom konnym, kulturze leśnej.

- Podglądamy inne placówki. Warto skupić uwagę na nowoczesnym podejściu do muzealnictwa, ale jednak nie zatracajmy tego, co istotne dla klimatu rezydencji - zaznacza dyrektor Szopa.

Remont Julina to przystosowanie go do funkcji muzeum. Optymistyczna wersja zakłada, że fizycznie prace rozpoczną się jesienią. Z uwagi na wyjątkową konstrukcję nie będą łatwe. Zakończenie inwestycji planowane jest na czerwiec 2027 roku.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24