Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Noc Muzeów poczęstują chlebem i masłem

Agnieszka I. Skowron
- Już nie szkolimy techników mleczarstwa, chociaż chcieliśmy otworzyć taki kierunek. Niestety, nie ma zainteresowania tą profesją wśród młodych ludzi - mówi Aleksandra Wanic. - W naszym muzeum można zobaczyć, jak wyglądał ginący dziś zawód.
- Już nie szkolimy techników mleczarstwa, chociaż chcieliśmy otworzyć taki kierunek. Niestety, nie ma zainteresowania tą profesją wśród młodych ludzi - mówi Aleksandra Wanic. - W naszym muzeum można zobaczyć, jak wyglądał ginący dziś zawód. Aleksander Baranowski
Zespół Szkół Spożywczych z Rzeszowa jest ewenementem w skali kraju, bo pracownicy szkoły i uczniowie prowadzą tu bogato wyposażone muzeum mleczarstwa. Będzie je można zwiedzić w Noc Muzeów.

Szkołę mleczarską w Rzeszowie założono w 1903 r. i była to pierwsza taka placówka na ziemiach polskich. Funkcjonowała jednocześnie z zakładem mleczarskim. Na kursach mleczarskich i serowarskich kształcono tutaj przyszłych pracowników mleczarń. Do 1949 r. uczniami byli jedynie dorośli, 2 lata później także młodzież.

- Wyroby z ówczesnego zakładu trafiały nawet na stoły Wiednia i Lwowa. Co ciekawe, jeszcze wtedy gdy w Rzeszowie nie było prądu, zakład był wyposażony w agregat prądotwórczy, co znacznie usprawniało pracę. Podczas II wojny światowej zakład działał, a kursy odbywały się w języku polskim - informuje Zdzisława Sanetra, nauczycielka przedmiotów zawodowych, opiekunka muzeum.

Muzeum działa dzięki pasjonatom

- Muzeum mleczarstwa w dzisiejszym ZSS może prężnie działać dzięki pracownikom i rzeszy uczniów - pasjonatów muzeum - podkreśla Aleksandra Wanic, dyrektor szkoły. - Samo zbieranie maszyn i dokumentów to proces trwający od ponad 50 lat. Jednak dbałość o eksponaty muzealne to zasługa wielu osób. Jesteśmy pod czujną kontrolą archiwum państwowego i nie możemy sobie pozwolić na jakiekolwiek uchybienia w kwestii przechowywania czy konserwowania eksponatów i dokumentów.

Ciekawe eksponaty

Oku gościa muzeum ukazują się wiekowe wirówki do mleka używane jeszcze pod koniec XIX w., a także sprzęty znanych firm - Westfalia i Alfa Laval z lat 20. i 30. XX w. Zainteresowani mogą podziwiać ryciny wykonane przez obecnych uczniów, ukazujące niekonwencjonalne metody wyrobu masła od starożytności do XIX wieku. Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się eksponat - odbiegający od tematyki muzeum - prototyp samochodu "Audi“ z 1939 r., który wykorzystywano do odbywających się na terenie szkoły kursów prawa jazdy.
Okazją, żeby zwiedzić muzeum, będzie Europejska Noc Muzeów (19 maja, sobota).

- Planujemy dla naszych gości uruchomić sporych rozmiarów wirówkę do mleka, a także zademonstrować dawny wyrób masła w masielnicy drewnianej. Mamy przygotowany specjalny program dla dzieci - konkursy i zabawy "Z twarożkiem w krainie baśni i bajek". Każdy może liczyć na poczęstunek składający się z wiejskiego chleba i świeżo wyrobionego masła.

PRZECZYTAJ:Noc Muzeów w Rzeszowie - program imprez

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24