MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W niedzielę referendum w sprawie przebudowy Rynku w Przemyślu

Dariusz Delmanowicz
Aby niedzielne referendum było ważne do urn musi pójść, co najmniej 30 procent uprawnionych do głosowania.
Aby niedzielne referendum było ważne do urn musi pójść, co najmniej 30 procent uprawnionych do głosowania. FOT. DARIUSZ DELMANOWICZ
W niedzielę dokładnie o godzinie 6 w Przemyślu otwartych zostanie 39 lokali obwodowych komisji do spraw referendum.

Mieszkańcy ocenią, czy proponowany przez władze miasta projekt modernizacji Rynku powinien zostać zrealizowany.

Na listach uprawnionych do głosowania widnieją nazwiska prawie 54 tysięcy osób. Prawo pójścia do urny mają wszyscy pełnoletni mieszkańcy Przemyśla, którzy są w nim zameldowani.

Lokale obwodowych komisji ds. referendum zostaną otwarte w niedzielę o świcie, a zamknięte dokładnie o godzinie 20. Głosowanie odbędzie się również w więzieniu, szpitalach oraz domach pomocy społecznej. W komisjach czuwających nad przebiegiem referendum zasiądzie 310 członków. W zależności od funkcji otrzymają diety w wysokości od 135 do 165 złotych.

5 pytań, czyli co sądzisz ...

Na kartach do głosowania znajdziemy 5 pytań. Oto one: co sądzisz o budowie pawilonów na przemyskim Rynku, co sądzisz o zmianie ukształtowania powierzchni przemyskiego Rynku zaproponowanej w projekcie przebudowy rynku autorstwa J. Mermona, co sądzisz o zmianie obecnej kamiennej nawierzchni przemyskiego Rynku na kostkę brukową lub płyty, co sądzisz o likwidacji ukośnej ścieżki przechodzącej przez przemyski Rynek, co sądzisz o ograniczeniu ilości drzew na przemyskim Rynku. Na każde z tych pytań są dwie możliwe do wyboru odpowiedzi: "za" lub "przeciw". Zakreślenie obu z nich sprawi, że głos będzie nieważny.
Pawilony, tarasy i scena

Z inicjatywą przeprowadzenia referendum wystąpiło Towarzystwo Ulepszania Miasta w Przemyślu. Ich zdaniem władze samorządowe nie skonsultowały z mieszkańcami planów modernizacji Rynku. Koncepcja architekta Jacka Mermona zakłada wyraźne podzielenie go na dwie części. W pierwszej, tzw. historycznej, ma powstać zarys dawnego ratusza. Druga przed magistratem to miejsce do organizacji koncertów i wypoczynku. Przewidziano w niej pawilony, tarasy i scenę.

Projekt przewiduje wycięcie większości drzew oraz nowe, nieliczne nasadzenia. Część obecnej nawierzchni ma zastąpić kostka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24