Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Magurskim Parku Narodowym bez opłat dla turystów. Bieszczadzki Park Narodowy dalej je pobiera

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
BdPN
Turyści nie muszą już kupować biletów wstępu na szlaki i ścieżki przyrodnicze w Magurskim Parku Narodowym. Są one nadal dostępne, ale od listopada do kwietnia (czyli w okresie, gdy ruch turystyczny jest zdecydowanie mniejszy) – park rezygnuje z pobierania opłat.

W MPN bilet kosztował 6 zł. Obecnie po szlakach można wędrować za darmo. Inaczej zdecydowała w tym roku dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego. W poprzednich latach poza głównym sezonem (od połowy kwietnia do połowy listopada) nie pobierano opłat. W tym roku wstęp na szlaki pozostaje płatny. Wczoraj (16 listopada) park poinformował o zmianach dotyczących zwiedzania.

- Ponosimy duże koszty zimowego udostępniania szlaków, stąd decyzja o zachowaniu opłat. Podobnie postąpiły inne górskie parki, na przykład Tatrzański Park Narodowy - tłumaczy Ryszard Prędki, dyrektor BdPN.

Bilet (zwykły kosztuje 8 zł) najlepiej kupić w internecie (bdpn.eparki.pl).

Nadal obowiązują opłaty na parkingach: w Ustrzykach Górnych, przy wejściu na szlak na Połoninę Caryńską, w Wołosatem, przy wejściu na Tarnicę, na Przełęczy Wyżniańskiej, przy wejściu na Rawki i Połoninę Caryńską oraz w Brzegach Górnych, przy wejściu na Połoninę Wetlińską i Caryńską.

Pozostawienie samochodu kosztuje tam 18 złotych – to opłata całodniowa. Należy mieć przy sobie gotówkę, bo nie ma możliwości płacenia kartą ani wcześniejszego zakupu biletu parkingowego online.

Na niektórych szlakach w Bieszczadach rozpoczęły się w listopadzie posezonowe remonty, co oznacza zamknięcie lub zmiany w przebiegu niektórych odcinków.

Dotyczy to ścieżki przyrodniczej po torfowisku wysokim w Tarnawie Wyżnej – tam prace potrwają aż do wiosny, do tego czasu ścieżka będzie zamknięta (dostępna do zwiedzania pozostaje krótsza, dębowa kładka znajdująca się na prawo od parkingu).

Zamknięty do odwołania został obcinek ścieżki przyrodniczo-historycznej "W dolinie górnego Sanu" od Bukowca do cmentarza w Beniowej (dojście do Beniowej możliwe jest obejściem wyznaczonym po trasie rowerowej). Naprawiany jest także odcinek szlaku czerwonego z Wołosatego na Rozsypaniec. Na tej trasie wyznaczone zostały obejścia.

Piękna Solina i Bieszczady jesienią. Zobacz zdjęcia ze szlak...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tanie linie trują! Ryanair i Wizz Air na czele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24