MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Boguchwale powstaje liceum. Każdy uczeń dostanie laptopa

Bartosz Gubernat
Zbigniew Kalandyk: sale lekcyjne są już gotowe. Kadrę zaczniemy kompletować po zakończeniu naboru. Będzie to mieszanka doświadczenia z młodością.
Zbigniew Kalandyk: sale lekcyjne są już gotowe. Kadrę zaczniemy kompletować po zakończeniu naboru. Będzie to mieszanka doświadczenia z młodością. KRYSTYNA BARANOWSKA
Szkoła zacznie działać oOd nowego roku szkolnego. Na razie uczniowie będą uczyć się w dwóch klasach, podzielonych na cztery grupy o różnych profilach.

Decyzję o założeniu szkoły Rada Miejska w Boguchwale podjęła w lutym. Na początku nie było jednak wiadomo, jak będą profilowane klasy. Dlatego na polecenie burmistrza w gminie i okolicy przeprowadzono badania wśród potencjalnych uczniów. Pytano ich, czy chcieliby uczyć się w Boguchwale oraz jakie przedmioty preferują.

Dwie klasy, cztery profile

Na tej podstawie podjęto decyzję o utworzeniu dwóch klas, które będą podzielone na cztery grupy.

- Uczniowie oddziału "A" będą uczyć się na profilach matematyczno - fizycznym z technologią informacyją oraz biologiczno - chemiczno - fizycznym. Oddział B to grupa z językiem polskim, historią i wiedzą o społeczeństwie, oraz matematyczno - geograficzna z językiem obcym. Uczniowie będą mieli do wyboru języki angielski, niemiecki, francuski i hiszpański - mówi Zbigniew Kalandyk, pełnomocnik burmistrza Boguchwały ds. utworzenia liceum.

Na początku zajęcia będą się odbywać w salach wykładowych Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. Niestety na razie szkoła nie będzie miała zaplecza do lekcji WF-u.

- Uzgodniliśmy jednak, że na te zajęcia licealiści będą chodzić do sąsiedniego budynku gimnazjum. W tym roku ma powstać także boisko Orlik, z którego będą mogli korzystać. Podobnie jak z pływalni, której projektowanie niebawem się zacznie - mówi Krzysztof Petela z Urzędu Miejskiego w Boguchwale.

Komputer do domu

Finansowo gmina jest już przygotowana na utworzenie liceum. Jak ustaliliśmy, będzie zawracać uczniom koszty dojazdu do szkoły. Co ciekawe każdemu z nich kupi także komputer, co w skali regionu jest nowością. W Rzeszowie i okolicy większość szkół ma komputery stacjonarne.

- U nas będą to laptopy przystosowane indywidualnie do potrzeb każdego licealisty. Komputery do szkoły i tak trzeba kupić, a laptopy będą dla uczniów ciekawszym rozwiązaniem. Chociażby dlatego, że będą mogli zabierać je do domu i korzystać z nich cały czas - mówi Z. Kalandyk.

W gminie ma funkcjonować także nowy system stypendialny - socjalny i naukowy. Dodatkowo każdy uczeń będzie mógł ubiegać się o dofinansowanie zakupu podręczników szkolnych oraz obiadów w stołówce.

Nabór w maju

Zasady naboru do nowego liceum zostaną ogłoszone 17. kwietnia. Podania drogą elektroniczną i tradycyjną uczniowie będą mogli składać między 17. a 28. maja. W pierwszym roku w nowej szkole będzie ok. 50-60 miejsc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24