Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bachórzu jest największy Grób Pański na Podkarpaciu [ZDJĘCIA, WIDEO]

luks
Tak dużego Grobu Pańskiego jak w Bachórzu k. Dynowa, nie ma w żadnej innej parafii w województwie podkarpackim. Nie wiadomo, kto jest jego autorem.

Szeroki na 12, a wysoki na 15 metrów. To Grób Pański w kościele parafii św. Wojciecha w Bachórzu koło Dynowa. Przysłania całe prezbiterium.

- Prace budowlane zaczęliśmy tydzień przed Wielkim Tygodniem. Przychodziło 10, a czasami 15 osób. Rozłożone było rusztowanie, a później układaliśmy ponumerowane elementy, które są na belkach nośnych zakotwiczonych w mu rach kościoła - opowiada Tadeusz Paściak, przewodniczący rady parafialnej.

Stawiają grób już od wielu lat

W żadnych kronikach parafialnych nie ma informacji, kto był autorem tego grobu. W kościele pojawia się on jednak od czasów powojennych.

Górna część grobu to duży obraz. Przedstawia Golgotę, na której Jezus został ukrzyżowany. Po prawej stronie panorama Jerozolimy, a po lewej panorama Watykanu. Niżej widzimy konstrukcję grobu. Namalowane są postaci z Ewangelii. Na środku wnętrze grobu. Na tle obłoków jest Najświętszy Sakrament, a niżej figura Jezusa otoczona kwiatami.

- Tradycja nie pozwala nam nic w nim zmieniać. Sam wygląd, kolorystyka pasuje do polichromii kościoła. Dodatkowe elementy po prostu by się nie komponowały. Tylko dekoracje kwiatowe robi się co roku inne. Nie wyobrażamy sobie upolityczniania Grobu Pańskiego o np. elementy wraku samolotu - mówi pan Tomasz.

Wszystko znika, straż ucieka

Grób Pański w Bachórzu funkcjonuje trzy dni. W niedzielę w trakcie procesji rezurekcyjnej wnętrze grobu jest wynoszone i wstawiany jest ołtarz. Rozpoczyna się wtedy msza święta.

- Mamy na to około piętnastu minut, gdy procesja trzykrotnie obchodzi kościół. Straż ucieka, a ludzie po wejściu do kościoła widzą całkowicie inny wystrój. W miejscu Bożego Grobu ustawiony jest ołtarz. To ukazuje, że Jezus zmartwychwstał - dodaje nasz rozmówca.

Pytają, czy będzie w tym roku grób

Parafianie bardzo interesują się grobem. Dużo wcześniej dopytują, chętnie angażują się w budowę.

- Nawet ci, co wyjechali za granicę do pracy, dzwonią i pytają, czy grób jest już zmontowany, czy będzie. Niektórzy nawet na ten jeden, dwa dni specjalnie przyjeżdżają do nas. Zdarzają się osoby niezwiązane na co dzień z Bachórzem, które odwiedzają kościół, aby zobaczyć grób - mówi Paściak.

Zwyczaj z Palestyny

Grób Pański w Kościele katolickim to miejsce, gdzie wystawia się Najświętszy Sakrament na zakończenie liturgii w Wielki Piątek. Monstrancja okryta jest przezroczystym welonem, na pamiątkę całunu, w który owinięto Jezusa w grobie. Zwyczaj ten pochodzi z Palestyny. W Polsce pojawił się w XVI wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24