MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas na zimowy. Pośpimy godzinę dłużej

Beata Terczyńska
Podaje się, że Benjamin Franklin pierwszy pisał o potrzebie stosowania letniego czasu, a Niemcy pierwsi go wprowadzili.
Podaje się, że Benjamin Franklin pierwszy pisał o potrzebie stosowania letniego czasu, a Niemcy pierwsi go wprowadzili. Jaroslaw Jakubczak / Polskapresse
Dziś zmiana czasu na zimowy. O godzinie 3 nad ranem powinniśmy cofnąć wskazówki na 2. Możemy pospać dłużej, ale latem trzeba będzie tę dodatkową godzinkę „oddać”.

Skąd ta zmiana?

- Generalnie chodzi o korzyści, jakie z niej płyną - tłumaczy Tomasz Zubilewicz, prezenter pogody w TVN, TVN 24 i TVN Meteo. - Jeżeli wiosną przesuwamy czas do przodu o godzinę, to dzięki temu wieczorem funkcjonujemy nieco dłużej. Ten dzień staje się dłuższy. Ma to także związek ze zużyciem energii, bo nieco później zapalają się lampy przy ulicach i światła w domach. Z tego tytułu mamy oszczędności.

Tyle tylko, że nikt tak naprawdę jeszcze nie policzył, czy faktycznie gospodarka i przemysł cokolwiek zyskują na zmianie czasu oraz, czy cofanie wskazówek naprawdę wpływa na mniejsze zużycie energii.

Zmiana czasu ma swoje plusy

Mimo to Tomasz Zubilewicz podkreśla, że jest zwolennikiem przesuwania czasu.

- Uważam, że jest to bardzo fajne. Z żoną jesteśmy radzi, że w maju i czerwcu za dnia dłużej jest widno. Od kilku lat, w ostatni tydzień maja i pierwszy czerwca, jeździmy zwiedzać Włochy. To naprawdę fajne uczucie, kiedy wychodzi się o godz. 19 z muzeum, czy kościoła i jest na tyle jasno, że jeszcze dwie godziny czasu można korzystać i inne zabytki pooglądać, pozachwycać się Toskanią, czy Wenecją.

Dopowiada, że zmiana czasu ma jeszcze inne plusy. - Potrzebna nam jest witamina D3, związana przecież ze światłem słonecznym, dziennym. Fakt, że dzień staje się nieco dłuższy, wpływa na lepsze samopoczucie.

Śmieje się, że z kolei argumentem za zimowym cofnięciem wskazówek jest niewątpliwie perspektywa dłuższego pospania.

- W moim przypadku w tym roku jest to dość istotne, bo akurat w niedzielę mam poranny dyżur. Godzinkę dłużej będę więc mógł poleżeć. Wstanę więc nie o 4.40, tylko o 5.40 według starego czasu. Psychicznie więc się z tym lepiej czuję - żartuje. - Wolę przy tym nie myśleć, że wiosną stracimy tę jedną godzinę.

Pociągi zatrzymają się na godzinę

O obowiązującym nowym czasie powinni pamiętać wyborcy, którzy z rana wybiorą się, by zagłosować jako pierwsi. Ci zapominalscy musieliby godzinę poczekać na otwarcie lokalu wyborczego. Podobny problem mogą mieć ci, którzy zapomnieli o zmianach, a zaplanowali na przykład nocną jazdę pociągami czy autobusami. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie uprzedza, że z 24 na 25 października będą zmiany w rozkładzie nocnych linii N1 i N2.Z kolei PKP Intercity informuje, że 16 ich pociągów, m.in. relacji Przemyśl - Szczecin, zatrzyma się na godzinę na najbliższej stacji, by dotrzeć do celu zgodnie z obowiązującym rozkładem.

Zmiana czasu może być uciążliwością dla osób przyzwyczajonych do ustalonego rytmu. Specjaliści mówią, że wytrąceni z niego będą potrzebowali nawet kilku dni, by przestawić swój zegar biologiczny.

Zmiana czasu na zimowy w Unii Europejskiej obowiązuje w ostatnią niedzielę października. Z kolei na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. W Polsce czas przestawiamy od 1977 r. Czas letni stosowany jest w prawie 70 krajach na świecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24