Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga kierowcy, noga z gazu. Jak w wakacje przejechać Podkarpacie

Bartosz Gubernat
Jeden z aktywnych fotoradarów działa na niebezpiecznym odcinku drogi krajowej w Wyżnem. Pozostałe są rozmieszczone w całym regionie w uzgodnieniu z policją.
Jeden z aktywnych fotoradarów działa na niebezpiecznym odcinku drogi krajowej w Wyżnem. Pozostałe są rozmieszczone w całym regionie w uzgodnieniu z policją. Krzysztof Kapica
Fotoradary, odcinkowy pomiar prędkości, remonty dróg. Sprawdziliśmy, gdzie na Podkarpaciu w czasie wakacji kierowcy powinni uważać i liczyć się z utrudnieniami.

- Remontów prowadzimy sporo, na szczęście póki co utrudnienia nie są bardzo uciążliwe dla kierowców. Miejscami ruch odbywa się jednak wahadłowo i trzeba chwilę zaczekać na przejazd. Sytuacja może się zmienić w czasie wakacji, kiedy planujemy rozpocząć wymianę asfaltu na drodze krajowej między Sokołowem Małopolskim a Niskiem – mówi Bartosz Wysocki z Generalnej Dyrekcji Dróg krajowych i Autostrad w Rzeszowie.

Ma na myśli prace planowane na drogach krajowych 19 i 28, na odcinkach: Lipowica - Trzciana, Zarzecze - Nisko, Górno – Sokołów Młp. oraz Tyrawa Wołoska - Rozpucie. Prace zaczną się najprawdopodobniej 16 sierpnia.

Ruch wahadłowy, ograniczenia

W tej chwili utrudnienia występują na kilkunastu odcinkach dróg krajowych na Podkarpaciu. Letni termin remontów nie jest przypadkowy, dobra pogoda i ruch mniejszy niż poza sezonem urlopowym sprzyjają szybkiemu prowadzeniu prac. To dlatego w Tylawie i Babicy wzdłuż krajowej „dziewiątki” budowane są właśnie chodniki. W drugiej z tych miejscowości na odcinku aż 4,4 km ruch odbywa się wahadłowo, kierują nim drogowcy. Na „dziewiętnastce” już teraz trzeba zwolnić dwa razy.

W Nienadówce utrudnienia wynikają z budowy estakady w ciągu drogi ekspresowej S19. Jest ona również przyczyną utrudnień między Stobierną a Sokołowem Młp. Trwa tutaj budowa przejścia dla zwierząt w formie wiaduktu nad ekspresówką i drogą krajową. Efekt? Auta są kierowane na mierzący około 200 metrów objazd prowadzący wzdłuż „dziewiętnastki”.

Na autostradzie A4 między węzłami Dębica Wschód - Rzeszów Zachód budowane jest z kolei miejsce obsługi podróżnych. Drogowcy zajęli na jego wysokości pas awaryjny, a prędkość jest tu ograniczona do 100 km/h.

Na drodze 73 w Bukowej ruch odbywa się wahadłowo ze względu na prace przy osuwisku. DK 28 to zwężenie do jednego pasa ruchu na moście w Tyrawie Wołoskiej, a na DK 84 w związku z przebudową mostu na potoku Równianka także wprowadzono „wahadło”.

- Właśnie tu utrudnienia mogą być najbardziej uciążliwe dla kierowców. Most jest zlokalizowany blisko centrum miasta, nie ma możliwości wykonania objazdu tymczasowego – mówi Bartosz Wysocki.

Rejestrują wykroczenia

W całym regionie Inspekcja Transportu Drogowego 24 godziny na dobę kontroluje prędkość przy pomocy 16 fotoradarów. Ale to nie jedyna jej broń. Najnowszym narzędziem są urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości, które na Podkarpaciu działają na 3,6 km drogi krajowej w Kolbuszowej oraz 1,3 km w rejonie Krościenka Wyżnego i Iskrzyni. Na ich początku i końcu stoją bramki z kamerami rejestrującymi wjazd i wyjazd samochodu.

- Na podstawie godziny wykonania zdjęć w obu miejscach obliczany jest czas przejazdu i wyciągana średnia prędkość. Jeśli mieści się ona w obowiązującym na kontrolowanej drodze limicie, zdjęcia są automatycznie kasowane. Ale w przypadku, gdy sprzęt wykryje przekroczenie, zdjęcia automatycznie są wysyłane do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym w Warszawie – mówi Łukasz Majchrzak z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w Warszawie.

W Ropczycach i Stalowej Woli działają z kolei rejestratory wjazdu samochodu na skrzyżowanie na czerwonym świetle. System składa się z kompletu kamer i czujników zamontowanych na kontrolowanych skrzyżowaniach. Robi zdjęcia tym pojazdom, które wjadą na krzyżówkę już po uruchomieniu czerwonego sygnału. Aby uniknąć kontrowersji, urządzenia zapisują sekwencje klatek, które w razie wątpliwości pozwalają odtworzyć sporne zdarzenie w formie krótkiego filmiku. Dodatkowa kamera rejestruje także wjazd motocykli, które tablice rejestracyjne mają montowane z tyłu.

W obu przypadkach, tak samo jak ze zdjęciami z żółtych fotoradarów, na podstawie numeru rejestracyjnego auta operator systemu ustala w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców właściciela auta i powiadamia go o zarejestrowanym wykroczeniu. Ten może wskazać kierowcę, wziąć mandat na siebie, albo odmówić wskazania kierowcy i przyjąć karę bez punktów karnych. Czwarta opcja to oddanie sprawy do sądu, który rozstrzygnie spór.

Tu trzeba uważać na fotoradarową kontrolę prędkości na Podkarpaciu:

  • Dębica,
  • Parkosz,
  • Tarnowska Wola,
  • Przeworsk,
  • Skołoszów,
  • Nowa Sarzyna,
  • Rudna Mała,
  • Trzciana,
  • Stobierna,
  • Nowosielec,
  • Sędziszów Młp.,
  • Majdan Królewski,
  • Kopki,
  • Jeżowe,
  • Bukowa,
  • Kraczkowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24