MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ustronianka w Białej. Tu wody do produkcji wody nigdy nie zabraknie

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
„Ustronianka” została oficjalną wodą piłkarskiej reprezentacji Polski.
„Ustronianka” została oficjalną wodą piłkarskiej reprezentacji Polski. Fot. Archiwum firmy
W sezonie - który właśnie trwa - z zakładu producenta wody mineralnej i napojów wyjeżdża na dobę około 100 tirów wypełnionych butelkami.

Woda „Ustronianka” w różnych wielkościach i odmianach (firma jako jedna z pierwszych wprowadziła na rynek w Polsce kategorię wód funkcjonalnych: z jodem, magnezem).

Do tego słodkie napoje: Grappa czy Grapcio dla dzieci, linia napojów funkcjonalnych pod nazwą Ustronianka+ (z zawartością soku, bez konserwantów i sztucznych barwników), napoje energetyczne Riders.

To produkty powstające pod szyldem Ustronianki w Białej koło Prudnika.

Zakład na Opolszczyźnie (pierwsze powstały w Ustroniu) został otwarty w 1994 roku i od tej pory jest systematycznie rozwijany.

- To jeden z najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych zakładów rozlewniczych w Polsce - podkreśla firma. - Jest w nim sześć linii produkcyjnych, rozbudowane laboratoria oraz powierzchnie magazynowe, które pozwalają na produkcję napojów w najnowszych dostępnych technologiach i standardach produkcyjnych.

W ostatnich pięciu latach w rozwój zakładu Ustronianka zainwestowała kilkadziesiąt milionów złotych. W efekcie w ciągu godziny z linii produkcyjnych może zjechać około 70 tys. butelek różnej wielkości wód i napojów. W sezonie z Białej wyjeżdża około 100 tirów na dobę z napojami. A jak zapewnia Paweł Rubiński, wiceprezes zarządu Ustronianki, wody z warstw wodonośnych, z których czerpie zakład, nie wyczerpują się w prosty sposób, więc nie ma obaw, że ich zabraknie.
Zakład w Białej jako jedna z firm branży spożywczej na Opolszczyźnie włączyła się w tworzenie klasy operatorów maszyn i urządzeń w przemyśle spożywczym, która od nowego roku szkolnego ruszy w Zespole Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu.

- Potrzebujemy specjalistów z wielu branż: mechaników, automatyków, elektryków, technologów żywności, specjalistów od higieny produkcji - mówi wiceprezes Rubiński. - Specjalizujemy się w coraz bardziej zaawansowanych technologiach produkcji, więc zakres wymaganych od kandydatów kompetencji jest bardzo duży. Ale też co istotne, kadra z wymaganym wyższym, specjalistycznym wykształceniem to zaledwie kilkanaście procent załogi. Większość pracowników musi się wykazać praktycznymi umiejętnościami wykonywania zawodu.

Firma w Białej zatrudnia około 220-250 osób. Produkcja trwa 24 godziny na dobę, pracują więc na trzy zmiany. Większość z nich to mieszkańcy regionu. - Doświadczamy niedoboru ludzi o konkretnych kompetencjach - przyznaje Rubiński. - Sprowadzamy więc też specjalistów z Wrocławia czy nawet Warszawy.

Właścicielem Ustronianki jest Michał Bożek, który w 1980 r. w Ustroniu założył Wytwórnię Wód Mineralnych Ustronianka. Dziś z powodzeniem konkuruje ona za zagranicznymi koncernami, które przejęły inne polskie rozlewnie.

W 2000 r. Ustronianka przejęła markę oraz istniejące od 1963 roku Zakłady Wytwórcze Czantoria. Firma może się pochwalić licznymi nagrodami: „Złotym Paragonem” przyznawanym przez Kupców Polskich, Certyfikatem Złotego Płatnika czy „Super Brands create in Poland” (przyznawany w oparciu o badania konsumenckie).

Ustronianka jest także oficjalnym sponsorem piłkarskiej reprezentacji Polski, a woda mineralna Ustronianka została oficjalną wodą drużyny narodowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Znamy sondażowe wyniki wyborów do PE. Wygrywa Koalicja Obywatelska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ustronianka w Białej. Tu wody do produkcji wody nigdy nie zabraknie - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24