MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Upadłość konsumencka wchodzi w życie 31 marca br.

Józef Lonczak
Wchodzące właśnie w życie regulacje dotyczące upadłości konsumenckiej są restrykcyjne.
Wchodzące właśnie w życie regulacje dotyczące upadłości konsumenckiej są restrykcyjne.
Co do zasady upadłość konsumencka jest bardzo dobrym rozwiązaniem, zrównuje bowiem w prawach osoby prywatne z przedsiębiorstwami, które z takiej możliwości mogą korzystać - przekonuje Andrzej Kulik, rzecznik prasowy Krajowego Rejestru Długów.

Według badania OBOP-u przeprowadzonego na zlecenie Instytutu Globalizacji w kwietniu 2007 r., 98 proc. Polaków opowiada się za tym, aby każdy człowiek brał odpowiedzialność za swoje czyny, w tym także spłacał swoje zobowiązania. 48 proc. badanych było zdania, że konsumenci powinni mieć możliwość ogłoszenia upadłości, ale taka szansa powinna im być dana tylko w przypadku ciężkich sytuacji losowych, wpływających na ich sytuację materialną.

- Upadłość konsumencka pozwala osobom, które zadłużyły się do poziomu uniemożliwiającego spłatę własnych zobowiązań, na swoiste „rozpoczęcie życia na nowo”. Co ważne, w toku prac nad ustawą zmieniono pierwotne zapisy ograniczając możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej wyłącznie do sytuacji, gdy niewypłacalność jest skutkiem wyjątkowych i niezależnych od konsumenta okoliczności. Tym sposobem słusznie wyeliminowano osoby, które w finansowe tarapaty popadły wskutek własnej lekkomyślności czy skłonności do hazardu – wyjaśnia Andrzej Kulik.

Jest to zgodne z odczuciami społecznymi Według wspomnianych ww badań prawie połowa Polaków (49,7proc. ) jest zdania, że zobowiązania finansowe osób fizycznych należy w każdej sytuacji regulować, a kolejne 40,3 proc. osób podziela opinię, że, choć niepłacenie długów przez osoby fizyczne jest naganne, czasem zdarzają się sytuacje, które mogą usprawiedliwić niespłacone zadłużenie. Wśród najczęściej wymienianych znalazły się: kłopoty finansowe (10,1 proc.), utrata pracy (9,9%) oraz wypadek losowy (8,3 proc.).

Wchodzące właśnie w życie regulacje dotyczące upadłości konsumenckiej są restrykcyjne i skorzystanie z nich powinno być ostatecznością – wtedy, gdy jest to jedyny sposób wyjścia na prostą np. przez osobę, która zaciągnęła wysokie zobowiązanie, a następnie wskutek np. wypadku utraciła zdolność do pracy. Upadły musi bowiem wydać cały swój majątek, w tym mieszkanie lub dom, w którym zamieszkuje (w tym przypadku po sprzedaży nieruchomości otrzymuje równowartość przeciętnego rocznego czynszu najmu lokalu mieszkalnego).

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24