MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Unikalny projekt naukowców z Politechniki Rzeszowskiej: urządzenie do cyfrowej diagnostyki wad kręgosłupa

beta/ mat. prasowe Podkarpackiego Centrum Innowacji
Mat. prasowe PRz
Stworzenie urządzenia do cyfrowej diagnostyki wad kręgosłupa - taki cel ma zespół naukowy pod przewodnictwem mgr inż. Michała Wrońskiego z Politechniki Rzeszowskiej. Naukowcy pracują nad prototypem urządzenia przy wsparciu finansowym Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Pandemia COVID-19 zamknęła wiele młodych osób w domach i wymusiła naukę zdalną. Tym samym wielogodzinne spędzanie czasu w pozycji siedzącej.

Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej postanowili wyjść naprzeciw rosnącym problemom związanym z wadami kręgosłupa zarówno u dzieci, jak i dorosłych i skupili się na rozwoju projektu “Cyfrowe metody badania wad kręgosłupa”.

- Tym obszarem interesujemy się już od jakiegoś czasu, znacznie wcześniej niż wybuch pandemii - mówi mgr inż. Michał Wroński. - Wady postawy były dość naturalnym obszarem, w który postanowiliśmy wejść, głównie ze względu na to, że osobiście jako człowiek sporego wzrostu borykam się z nimi od dziecka. Będąc w gabinecie fizjoterapeutycznym zastanawiałem się, jakie problemy ma diagnosta, próbujący znaleźć przyczynę np. bólu pleców. Przeprowadzone później rozeznanie wykazało, że obecnie stosowane metody są dalekie od ideału.

Obecnie badania prowadzone są za pomocą metod tradycyjnych - na podstawie zdjęcia pleców z zaznaczonymi markerami na skórze pozycjami kręgów. Następnie takie zdjęcie trafia do lekarza lub fizjoterapeuty, którego zadaniem jest dokonanie odpowiedniej diagnozy.

Naukowcy wskazują, że w tego typu badaniach brakuje dokładności, do której oni sami są przyzwyczajeni. Cyfrowe metody badania wad kręgosłupa dadzą możliwość prowadzenia diagnostyki w ruchu oraz podczas wykonywania czynności życia codziennego.

- Prowadzenie diagnostyki w ruchu było czymś, co przyszło nam do głowy dość wcześnie jeśli chodzi o etap prac koncepcyjnych nad rozwiązaniem. Tradycyjne metody badań nie pozwalają na takie pomiary. Posiadanie takiej możliwości otwiera natomiast bardzo wiele możliwości - w szczególności prowadzenie stałego monitoringu w trakcie wykonywania przez pacjenta czynności życia codziennego. Sam, jako informatyk spędzam dużo czasu przed komputerem i chciałem się dowiedzieć, jak w trakcie takich czynności zachowuje się kręgosłup badanej osoby. Wiedząc to, moglibyśmy w czasie rzeczywistym generować stosowne sugestie, nie tylko na zasadzie modnych kiedyś urządzeń elektronicznych - które dawały sygnał gdy pacjent się garbił - wyjaśnia Michał.

Dodaje, że dziś mogą iść dużo dalej - pokazać zainteresowanej osobie, jak wygląda w danej chwili jej kręgosłup i postawa na wizualizacji, zaznaczając obszary, które mogą być przyczyną późniejszych problemów.

- Mało tego, możemy taką informację przekazywać bezpośrednio rodzicowi czy personelowi szkoły prosto na urządzenie mobilne. Na jej podstawie można podjąć decyzję np. o zmianie wyposażenia domu czy klasy na takie, które będzie sprzyjało poprawie postawy.

Od 1 kwietnia prace nad swoimi projektami rozpoczynają kolejne zespoły naukowe z trzech uczelni partnerskich Podkarpackiego Centrum Innowacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24