MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczelnie ruszają z rekrutacją uzupełniającą. Politechnika podała wykaz z wolnymi miejscami

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Krzysztof Kapica
Politechnika Rzeszowska ogłosiła na jakich kierunkach studiów stacjonarnych pierwszego stopnia zostały jeszcze wolne miejsca. To między innymi inżynieria w medycynie, biotechnologia, mechanika i budowa maszyn, czy budownictwo. Uniwersytet Rzeszowski w najbliższych dniach opublikuje, na jakich kierunkach pozostały wolne miejsca. Podobnie Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie. Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu robi dodatkowy nabór na wszystkie kierunki.

Pisaliśmy, że zakończyła się rekrutacja na studia na Politechnice Rzeszowskiej i najbardziej obleganymi kierunkami spośród 30 w ofercie były:

  • finanse i rachunkowość (liczba osób na miejsce 6,33),
  • zarządzanie (6,13),
  • geodezja i planowanie przestrzenne (6,10),
  • automatyka i robotyka (5,42),
  • logistyka (5,15),
  • informatyka (4,66),
  • bezpieczeństwo wewnętrzne (4,59),
  • elektrotechnika (2,93),
  • inżynieria i analiza danych (2,54),
  • architektura (2,46),
  • mechatronika (2,31),
  • lotnictwo i kosmonautyka (2,30),
  • inżynieria farmaceutyczna (2,22),
  • transport (2,08),
  • energetyka (2,07),
  • budownictwo (1,90).

W sumie na studia stacjonarne I stopnia zgłosiło się ponad 4600 kandydatów. Wiadomo już, na których wydziałach zostały jeszcze wolne miejsca, a to dobra wiadomość dla kandydatów, którym nie udało się dostać na wymarzony kierunek, ale szukają pokrewnego, chcą zmienić wybór, zdecydowali się na studia w ostatniej chwili, albo mieli mniej szczęścia na maturze i czeka ich jeszcze sierpniowa poprawka.

- Rekrutację uzupełniającą rozpoczniemy 1 sierpnia i potrwa ona do 14 września – mówi Anna Worosz z biura prasowego Politechniki Rzeszowskiej.

- Na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury wolne miejsca mają: budownictwo, energetyka, geodezja i planowanie przestrzenne, inżynieria środowiska, na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa: inżynieria materiałowa, inżynieria środków transportu, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, zarządzanie i inżynieria produkcji, na Wydziale Chemicznym: biotechnologia, inżynieria chemiczna i procesowa, technologia chemiczna, na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki: elektronika i telekomunikacja, elektromobilność, elektrotechnika, na Wydziale Matematyki i Fizyki Stosowanej: inżynieria w medycynie, matematyka, natomiast na Wydziale Mechaniczno - Technologicznym w Stalowej Woli: zarządzanie i inżynieria produkcji.

Dodaje, że zasady rekrutacji uzupełniającej pozostają bez zmian. Udział w drugim naborze to nowe zgłoszenie w systemie, co wiąże się z wniesieniem opłaty rekrutacyjnej.

A jak wygląda sytuacja na Uniwersytecie Rzeszowskim, gdzie także zakończyła się już pierwsza tura naboru na 58 kierunków? - Wkrótce na naszej stronie ogłosimy listę kierunków z wolnymi miejscami i terminami naboru – mówi dr Maciej Ulita, rzecznik UR.

Dodając, że raczej nie należy się ich spodziewać na najbardziej obleganych studiach, jak medycyna (przypomnijmy: jednolite studia magisterskie stacjonarne - na 110 miejsc chętnych 2562; niestacjonarne – na 60 miejsc chętnych 439), bezpieczeństwo wewnętrzne, filologia angielska. Wstępny termin rejestracji w systemie elektronicznym planowany jest od 23 sierpnia do 12 września.

Końcem lipca nabór na 16 kierunków, w tym 3 magisterskie, zakończyła także Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu.

- Największą popularnością cieszyły się na studiach I stopnia: pielęgniarstwo, bezpieczeństwo transgraniczne, projektowanie graficzne. Poza „podium”, ale z dobrymi wynikami są też: filologia angielska, inżynieria transportu i logistyki

– wymienia Ewelina Kasperska, rzecznik PWSW. – W poniedziałek rozpoczęliśmy rekrutację uzupełniającą, która potrwa do 24 września. Prowadzona jest ona na wszystkich kierunkach studiów, mimo wypełnienia limitów na niektórych.

Wczoraj rekrutację w pierwszym terminie zamknęła Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie, która w ofercie miała 18 kierunków pierwszego stopnia, 2 drugiego i 1 jednolity magisterski. Tu topowa trójka to: pielęgniarstwo, filologia angielska i informatyka.

- 5 sierpnia chcemy ogłosić, gdzie limity nie są jeszcze wypełnione – mówi Rafał Kin z Działu Studiów krośnieńskiej uczelni.

Na uczelniach zauważają, że czasem i na tych najbardziej popularnych kierunkach zdarzają się wolne miejsca, choćby dlatego, że kandydat mógł startować na kilka uczelni i ostatecznie wybiera tę, która najbardziej mu odpowiada, tym samym zwalniając miejsca w innych.

Cerkiew greckokatolicka pw. Narodzenia Bogarodzicy w Żłobku, obecnie rzymskokatolicki kościół filialny pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Cerkiew wzniesiona w 1830 r., w 1855 r. dobudowano do niej zakrystię. Po 1951 r. świątynia została opuszczona, a jej wyposażenie w większości rozgrabione, później służyła za magazyn. Od 1979 r., po przeprowadzeniu gruntownego remontu, użytkowana jako kościół rzymskokatolicki.

Jedziesz w Bieszczady? Zwróć uwagę na wyjątkowe drewniane ce...

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24