MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uchwała rady miasta otwiera procedurę zmierzającą do zmiany granic Krosna [WIDEO]

Ewa Gorczyca
Tomasz Jefimow
Radni Krosna jednogłośnie opowiedzieli się za podjęciem działań zmierzających do powiększenia obszaru Krosna. Prezydent chce przyłączenia do miasta części terenów gmin Miejsce Piastowe i Krościenko Wyżne.

Wkrótce także krośnianie będą mieli okazję wypowiedzieć się czy są za zmianą granic miasta. Magistrat zapowiada rozpoczęcie szerokich (zarówno w formie spotkań jak i za pośrednictwem internetu) konsultacji.

- Będziemy tłumaczyć mieszkańcom nasze zamiary - mówi wiceprezydent Krosna Tomasz Soliński.

Do 1 lipca ma być złożony wniosek do rady ministrów. Stąd też wziął się pośpiech w uzyskaniu akceptacji radnych dla inicjatywy powiększenia Krosna. Z dnia na dzień, zwołana została nadzwyczajna sesja. Konieczne było podjęcie uchwały, która pozwoli rozpocząć procedurę.

Przez cały okres swoich rządów prezydent Piotr Przytocki z dużą rezerwą odnosił się do powiększania miasta. To się zmieniło pod koniec ub. roku, kiedy to udało mu się, mimo protestów sąsiednich gmin, kupić od banku prawo do wieczystego użytkowania lotniska Iwonicz. To liczący ponad 140 ha obszar (terytorialnie należący do gm. Miejsce Piastowe i Krościenko Wyżne) sąsiadujący z Krosnem od południowego-wschodu. I ten właśnie teren, plus prywatne działki między granicą miasta a lotniskiem, prezydent chce włączyć w obszar Krosna.

- To stworzenie perspektywy dla miasta i złagodzenie problemów ograniczających jego rozwój - tłumaczy.

Po pierwsze - będzie można ściągnąć dużych inwestorów. Grunty, które miasto może im zaoferować nie są wystarczające. A ten teren będzie bardzo atrakcyjny ze względu na przebieg przyszłej drogi S-19. Miasto chce przez lotnisko (śladem pasa startowego) wybudować łącznik, którym będzie można szybko dojechać do węzła w Iskrzyni.

- Na przysporzeniu miejsc pracy zyska nie tylko Krosno, ale i ościenne gminy - przekonuje Piotr Przytocki. I dodaje, że nowe rozwiązania komunikacyjne są Krosnu bardzo potrzebne.

Prezydent nie ukrywa, że przedsięwzięcie jest kosztowne. Miasto musi sporo zainwestować: w uzbrojenie terenu, infrastrukturę, szukać źródeł finansowania - uprzedza.

Na zwołaną w pilnym trybie sesję przyjechali samorządowcy, w tym wójtowie Miejsca Piastowego i Krościenka Wyżnego. Obaj dostali możliwość wypowiedzi. Zarzucili prezydentowi, że nie wyraził chęci współpracy, odciął się od gmin a można było wspólnie zastanowić się, co dalej z terenem lotniska.

ZOBACZ: Powiększenie Krosna - wypowiedź wójta Krościenka Wyżnego Jana Omachla

- Na zmianie granic skorzysta tylko Krosno, gminy stracą - mówił Jan Omachel, wójt Krościenka Wyżnego.

- Zawsze wspieraliśmy starania miasta, by nasz region się rozwijał. Ale na to, co Krosno chce osiągnąć naszym kosztem, nie godzimy się - mówił Marek Klara, wójt Miejsca Piastowego.

Po sugestiach wójta Krościenka Wyżnego prezydent skorygował projekt uchwały proponując do poszerzenia obszar nie ponad 160 ale niespełna 148 ha. Radni zaakceptowali to jednogłośnie.

- Prawie 13 ha pozostanie przy gminie. To trudny kompromis, ale muszę go przyjąć - komentuje wójt Omachel.

Bez komentarza wyszedł z sali obrad wójt Klara. Wcześniej zapowiedział, że sprawdzi czy umowa zakupu lotniska była zgodna z prawem.

ZOBACZ: Powiększenie Krosna - wypowiedź wójta Miejsca Piastowego Marka Klary

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24