Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Turkuć podjadek zadomowił się w twoim ogrodzie? Sprawdź, jak rozpoznać i pozbyć się tego szkodnika niszczącego rośliny

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Pierwszym sygnałem, że w ogrodzie zalęgły się turkucie, jest wygląd ziemi. Tam, gdzie żerują szkodniki, pasy są uniesione, jakby przekopane, a rośliny mogą więdnąć i obumierać.
Pierwszym sygnałem, że w ogrodzie zalęgły się turkucie, jest wygląd ziemi. Tam, gdzie żerują szkodniki, pasy są uniesione, jakby przekopane, a rośliny mogą więdnąć i obumierać. GettyImages
Turkuć podjadek jest niechcianym gościem, który może zadomowić się w naszych ogrodach. Tułów tego owada może osiągać nawet do 5 albo 6 centymetrów. Choć żyje pod ziemią, jego działania mogą znacznie zaszkodzić roślinom. Podpowiadamy, jak rozpoznać i jak się pozbyć turkucia podjadka.

Spis treści

Jak wygląda turkuć podjadek?

Turkuć podjadek stanowi zagrożenie dla upraw. Wygląd owada nieco przypomina chrząszcza, ale łatwo go odróżnić. Ma dość masywny tułów i odnóża, a także kolce i czułki. Ze względu na kolor brunatny, łatwo wtapia się w otoczenie. Posiada również skrzydła, ale to, jak będą one wykształcone, zależy od środowiska, w którym żyje. Choć na świecie jest ponad 100 różnych gatunków turkuciowatych, w Polsce występuje jeden. Sposób działania nieco przypomina kreci, owad większość czasu spędza pod ziemią. Dzięki budowie ciała łatwo wykopuje podziemne tunele.

Zarówno larwy jak i dorosłe osobniki żerują pod powierzchnią gleby, uszkadzając młode korzenie roślin, które często więdną, żółkną i zasychają. Długość życia samic turkucia to około 1,5 roku, długość życia samców - rok. Ponieważ owady turkucia są polifagami, to znaczy, że są wszystkożerne - mogą z łatwością przetrwać, nawet jeżeli nie ma pokarmu w postaci młodych części roślin, czytamy na stronie ŚODR Modliszewice.

Tak zauważysz, że turkuć podjadek jest w twoim ogrodzie

Populacja turkucia podjadka spada, nie ma więc mowy o plagach. Jeśli się pojawiają, to w miejscach typowo ekologicznych, gdzie nie stosuje się żadnych środków chemicznych. Jeden czy dwa osobniki nie zasieją spustoszenia w uprawach i nie trzeba się ich pozbywać, jednak większe ilości mogą być zagrożeniem.

Pierwszym sygnałem, że w ogrodzie zalęgły się turkucie, jest wygląd ziemi. Tam, gdzie żerują szkodniki, pasy są uniesione, jakby przekopane, a rośliny mogą więdnąć i obumierać. Turkucie podjadki lubują się w korzeniach i bulwach, ale ze względu na wszystkożerność, mogą też sięgać po owoce (np. truskawki), pędy, a nawet inne żyjące stworzenia, jak dżdżownice. Owady wydają też dźwięki, podobne do świerszczy, dlatego w okresie godowym, przed złożeniem jaj przez samice, można usłyszeć charakterystyczny furkot.

Jak zwalczać turkucia podjadka? Oto naturalne sposoby

Turkucie wabi zapach żyznej wilgotnej gleby, przyciąga je również woń kompostu lub końskiego obornika. Dlatego oprócz łąk czy polan, chętnie wędrują do naszych ogrodów lub działek. Do naturalnego zwalczania szkodnika najczęściej stosuje się pułapki. Tam, gdzie widać wydrążone korytarze, ogrodnicy ustawiają słoiki z rynienkami i codziennie wyłapują owady. W środku takiego słoika można umieścić wabiący go czynnik, np. koński obornik.

- Innym sposobem jest wyłapywanie dorosłych osobników lub też wlewanie wężem wody w korytarze owadów i wyłapywanie tychże po ich wyjściu na powierzchnię – dodaje ŚODR Modliszewice.

Skuteczne może okazać się wlewanie oleju roślinnego lub roztworu wody z płynem do naczyń.

Można też postawić na zapachy, których turkucie podjadki nie lubią. Posadzenie w ogrodzie szałwii lub macierzanki może zniechęcić je do żeru. „Turkucie nie lubią zapachu olszy czarnej i kropli miętowych dlatego można wlewać do tuneli wyciąg z olszy albo krople”, przekonuje Polski Związek Działkowców. Użycie środków chemicznych jest ostatecznością. Usunie wprawdzie owady, ale może zaszkodzić roślinom lub innym żyjącym w ogrodzie stworzeniom.

Źródła: PZD, ŚODR Modliszewice

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24