Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tłuszcze sprzyjają niestrawności

Andrzej Piątek
Taka dieta na pewno sprzyja niestrawności!
Taka dieta na pewno sprzyja niestrawności! Krystyna Baranowska
Budząca się przyroda zachęca do zadbania o swój wygląd. A wcześniej o dietę, dzięki której można poczuć się pięknym i zdrowym już w pierwszych dniach wiosny.

- To, co jemy i ile jemy jest niezwykle ważne z punktu widzenia dobrej kondycji organizmu - przekonuje dr n. med. Grażyna Semczuk, specjalista chorób wątroby z Akademii Medycznej w Lublinie i Centrum Medycznego "Medyk" w Rzeszowie.

Obciążeniem dla organizmu jest już samo siedzenie przed telewizorem. Brak ruchu spowalnia trawienie i szkodliwie akumuluje kalorie.

- Układ pokarmowy ma ograniczoną wydolność. Zawsze z wielkim trudem nadąża z trawieniem zbyt dużych ilości jedzenia - podkreśla dr n. med. Grażyna Semczuk, specjalista chorób wątroby.

Szczególnie należy zadbać o wątrobę, która najbardziej cierpi podczas nadmiernego jedzenia. Ona m. in. odtruwa organizm z toksyn, wspomaga trawienie produkując żółć oraz tworzy wiele innych, ważnych związków niezbędnych do życia.

Żółć bierze czynny udział w trawieniu i wchłanianiu związków tłuszczowych oraz witamin A, D, E i K. Pobudza trzustkę do wydzielania enzymów i stymuluje pracę jelit. Z tego właśnie powodu zaburzenia w działaniu wątroby objawiają się w pierwszej kolejności dolegliwościami przewodu pokarmowego, jak wzdęcia, nudności, bóle brzucha.

- Częste przeciążanie wątroby może spowodować jej stłuszczenie, a potem marskość - przestrzega dr n. med. Grażyna Semczuk. - Pamiętajmy, że tak uszkadzana wątroba może nie dawać dolegliwości i stąd zmiany chorobowe wykrywane są późno, jako już znacznie zaawansowane.

Należy unikać alkoholu, ciężkostrawnych potraw, niektórych odżywek i stresu.

- Cierpiący na dolegliwości wątroby po zjedzeniu ciężkostrawnych dań powinni stosować preparaty ziołowe. Zawierają one naturalne wyciągi roślinne, które wspomagają trawienie i oczyszczają organizm. A tym samym usuwają bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia i nudności - podpowiada dr n. med. Grażyna Semczuk, specjalista chorób wątroby.

- Warto mieć w domowej apteczce dziurawiec, miętę, szałwię, rumianek, mniszek, czarną rzodkiew, ostropest plamisty, karczoch. Pamiętajmy o kminku i majeranku, które wspomagają trawienie. Unikajmy curry, pieprzu i cząbru, które trawienie utrudniają.

Dolegliwości spowodowane przejedzeniem mijają zwykle po kilku godzinach. Jeśli nie przechodzą i mimo środków łagodzących nadal czujemy się nienajlepiej, trzeba poradzić się lekarza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24