Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teraz świecimy oszczędniej

Józef Lonczak [email protected] 17 867-22-57
Eksperci wyliczyli, że zamiana tradycyjnych źródeł światła na energooszczędne się opłaca. Fot. OSRAM
Eksperci wyliczyli, że zamiana tradycyjnych źródeł światła na energooszczędne się opłaca. Fot. OSRAM
Kończy się era zwykłej żarówki, która do tej pory oświetlała nasze domy. – Teraz nadchodzą czasy oświetlenia energooszczędnego wyjaśnia - Krzysztof Kouyoumdjian z Philips Polska.

Od 1 września br. weszła w życie nowa unijna dyrektywa. Dzięki niej wkroczyliśmy też w nową epokę energooszczędnego stylu życia – z korzyścią dla nas, domowego budżetu i środowiska – zapewniają przedstawiciele firmy OSRAM.

 

Dopalą się „setki”

Tradycyjne żarówki z wolframowym żarnikiem o mocy 100 W i powyżej, które do tej pory oświetlały nasze mieszkania i domy – zostają wycofane. Przepis o pozbyciu się zwykłej żarówki wszedł do wszystkich krajów UE z początkiem roku szkolnego – wyjaśnia Kouyoumdjian.

Po 1 września br., ze sprzedaży zostaną stopniowo wycofane tzw. tradycyjne, przezroczyste żarówki o mocy powyżej 80 W, a także wszystkie żarówki matowe oraz świetlówki kompaktowe (z wyjątkiem posiadających klasę energetyczną A).

Zadbają o to sami producenci, dystrybutorzy i sprzedawcy branży oświetleniowej. Oczywiście, nikt nie wymaga od nas natychmiastowej wymiany starych żarówek na energooszczędne, ale zdaniem specjalistów powinniśmy to zrobić jak najprędzej.

 

5 procent energii na światło - Od czasu wynalezienia żarówki przez Edisona jej parametry znacznie się poprawiły, nadal pozostaje nieefektywnym źródłem światła. Tylko ok. 5 procent energii zamienia na światło, podczas gdy pozostałe dziewięćdziesiąt pięć procent jest zamienione na promieniowanie cieplne i straty przewodzenia.

Wedle szacunków Komisji Europejskiej, modernizacja źródeł światła w całej Unii pozwoliłaby zaoszczędzić 40 TWh, czyli tyle, ile zużywa np. Rumunia, oraz zredukować emisję dwutlenku węgla o ok. 15 mln ton rocznie – przekonuje ekspert Philips Polska.

 

Na jednej żarówce 530 zł mniej

Energooszczędne świetlówki zużywają kilkakrotnie mniej energii niż tradycyjna żarówka. Oto konkretne wyliczenia:

Jeżeli zamiast starej żarówki 100W zastosujemy świetlówkę, np. DULUX SUPERSTAR 18W, to przez cały okres jej trwałości oszczędzimy aż 530 zł. Jeśli natomiast zamiast tradycyjnej żarówki będziemy używać halogenu ECO, zużyjemy nawet do 30 proc. mniej energii. Aby umożliwić szybkie obliczenie konkretnej sumy oszczędności płynącej z użytkowania poszczególnych produktów marki OSRAM, firma stworzyła specjalne kalkulatory w postaci łatwych w obsłudze aplikacji internetowych: www.osram.pl („Kalkulatory” w zakładce „Narzędzia i porady”).

- Liczby i oszczędności w bardziej sugestywny sposób pokazują, jakie korzyści niesie za sobą zamiana tradycyjnych źródeł światła na energooszczędne oraz jaki ma to wpływ na nasz domowy budżet i środowisko naturalne. Przygotowane przez nas aplikacje pozwalają każdemu indywidualnie przekonać się, ile może zaoszczędzić - tłumaczy Magdalena Bogusz, marketing manager OSRAM.

Lepsze światło dla oczu

Najbardziej korzystne dla naszych oczu jest naturalne światło dzienne. Fakt ten nie ulega wątpliwości. Niestety – pracując, odrabiając lekcje i czytając – zmuszeni jesteśmy robić to przy sztucznym świetle. W naszym własnym interesie jest, aby źródła światła w domu posiadały najlepsze parametry techniczne i jakościowe.

 

Tradycyjna żarówka emituje żółtobiałe światło, które stwarza miłą, komfortową atmosferę. - Wielu konsumentów nie wybierało świetlówek kompaktowych, bo w ich przekonaniu światło, które wytwarzają jest chłodne, a oświetlane przez nie przedmioty wyglądają szaro i nienaturalnie. Produkty firmy OSRAM charakteryzują się bardzo dobrą jakością światła i wysokim wskaźnikiem oddawania barw (Ra), przez co zapewniają kontrast i naturalnie odwzorowane barwy – wyjaśnia Andrzej Wiśniewski, ekspert ds. technicznych OSRAM.

Problemem przestało być szybkie uruchomienie świetlówki. Te nowoczesne i dobrych marek szybko się uruchamiają i dają stabilny strumień świetlny, bez migotania.

- Nowa powłoka i zastosowanie dodatków w powłoce luminoforowej przyspiesza uruchomienie świetlówki i osiągniecie pełnej jasności o 50 procent, a barwy stają się nasycone i naturalne. W rezultacie nasze oczy zdecydowanie mniej się męczą - zapewnia A. Wiśniewski.

 

Według dyrektywy UE wycofywanie żarówek ma się odbywać sukcesywnie. 1 września br. jest pierwszym etapem. Za rok ustanie produkcjia żarówek 75-watowych a w 2011 – 60-watowych. Na rynku UE pozostaną żarówki używane w lodówkach czy piekarnikach – one nadal będą produkowane i dostarczane na rynek.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24