Tauron Stal Mielec lepsza od mistrza Ukrainy

Tomasz Leyko
Szczypiorniści Tauron-Stali Mielec pewnie ograli w meczu towarzyskim mistrza Ukrainy Dynamo Połtawa 34:21. Zwycięstwo jednak rozciętą powieką Łukasza Janysta.

Gra naszego zespołu napawa optymizmem przed rozpoczynającą się za dwa tygodnie ligą.

Trener mielczan Ryszard Skutnik nie mógł w tym meczu liczyć na kontuzjowanych Grzegorza Sobuta, Rafała Glińskiego i Damiana Krzysztofika, którzy wciąż leczą mniejsze lub poważniejsze urazy.

- Najgorzej jest z Krzysztofikiem, który ma złamany palec u nogi - mówi Skutnik. - Gliński powinien już zagrać w piątek w turnieju, a Sobuta postaramy się przygotować na ligę.

Zmartwienie Krzysztofikiem nieco zmniejsza fakt, że bardzo dobrze w sparingu z Ukraińcami zaprezentował się jego zmiennik na pozycji kołowego Mirosław Gudz.

- Nie mam do niego zastrzeżeń, prezentował się bardzo dobrze zarówno w ataku jak i w obronie - ocenił trener.

<>Na pierwszą połowę Stal wyszła w składzie: Kryński - Krieger, Babicz, Szpera - Janyst, Chodara - Gudz.

Już w pierwszych minutach kibice zamarli, gdy po jednym ze starć Łukasz Janyst chwycił się za twarz, a zaraz potem odwieziono go do szpitala.

- Ma rozciętą powiekę. Założyli mu pięć szwów. Nie powinny mu one jednak przeszkadzać w grze - wyjaśnił Skutnik.

Janyst wrócił na halę na końcówkę spotkania, ale spędził ją na trybunach. Dobrą zmianę na boisku dał Paweł Wilk. Biegał z obrony do ataku, nie odpuszczał.

Pierwsze minuty były dla Stali, ale z czasem to Ukraińcy wyszli na prowadzenie (7:8). To podziałało na mielczan. Zaczęli grać skuteczniej i uważniej, a efekty pojawiły się dość szybko (13:11 do przerwy).
Po zmianie stron na bramkę wszedł Lipka, a w polu pojawili się m.in. Gawęcki i Kostrzewa. Stalowcy momentalnie powiększali dorobek bramkowy. Choć Ukraińcy nie poddawali się, ale chyba powoli opadali z sił, co znalazło odzwierciedlenie w wyniku.

- Cieszę się z postawy mojego zespołu. Ukraińcy to zespół złożony m.in. z zawodników z Zenitu St. Petersburg, wszyscy są wysocy i nie odpuszczają. Czekam jeszcze na kilku rekonwalescentów i będziemy gotowi - podsumował Skutnik.

Tauron Stal Mielec - Dynamo Połtawa 31:24 (13:11)

STAL: Lipka, Kryński - Wilk 2, Janyst, Krieger 3, Kornecki 1, Szpera 5, Babicz 4, Gawęcki 3, Gudz 3, Chodara 3 i Kostrzewa 7.

DYNAMO: Daimentov, Kamyshov Brazhnyk - Horskyy, Onyshchuk, Khaukha 2, Babenkoy 1, Kumogorodskyy 5, Jerdokemov 2, Vyshnevskyy, Gonchorov 5, Tyukin 1, Pedan 1, Pronin 1, Shinidin 4 i Vasyuk 2.