Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak tokują głuszce. Leśnicy z Leżajska zarejestrowali je na filmie [WIDEO]

Ewa Gorczyca
Mariusz Rydzik/Nadleśnictwo Leżajsk
To jedno z najciekawszych zjawisk w naszej przyrodzie. W Ośrodku Hodowli Głuszca przy Nadleśnictwie Leżajsk od marca do maja trwają toki głuszców. Leśnicy zarejestrowali je na filmie.

- Samiec w tym okresie rozkłada wachlarzowato ogon, wyciąga głowę i stroszy skrzydła, wydaje odgłos składający się z czterech części: klapanie, trelowanie, korkowanie i szlifowanie, podczas ostatniej fazy głuchnie, od czego właśnie pochodzi nazwa gatunkowa ptaka - tłumaczy Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Okres tokowania głuszców rozpoczyna się w marcu i trwa do maja.

- W hodowli kury wybierają najpiękniejszego koguta, wchodząc do jego woliery poprzez małe przejścia między boksami, koguty natomiast są odizolowane od siebie, aby nie dochodziło do walk - opowiada Marszałek. - Dobór samca przez kury jest kontrolowany, aby utrzymać zmienność genetyczną i zapobiec efektowi chowu wsobnego i deformacji morfologicznych.

W tym roku w Ośrodku Hodowli Głuszca powstanie stado podstawowe linii z Puszczy Solskiej i Lasów Janowskich, które utworzone będzie z potomstwa koguta i kury - ptaków przekazanych z Nadleśnictwa Janów Lubelski a odłowionych ze środowiska naturalnego. - Ptaki te cechowały się nietypowym zachowaniem – były niepłochliwe, co mogło doprowadzić do ich śmierci - wyjaśnia Edward Marszałek.

Hodowla wolierowa głuszca w Nadleśnictwie Leżajsk jest prowadzona od 1994 roku. Obecnie stado podstawowe składa się z 15 kur i 8 kogutów. W latach 2013–2016 do środowiska leśnego na teren Lasów Państwowych wsiedlonych zostało 78 ptaków.

W roku 2017 planuje się odchować 60 ptaków, z czego około 50 z przeznaczeniem do wsiedleń, pozostałe zaś wejdą w skład stad hodowlanych.

Ośrodek w Leżajsku, podlegający RDLP w Krośnie jest jednym z trzech tego typu w Polsce. Pozostałe znajdują się w Nadleśnictwie Wisła (RDLP w Katowicach) i Głęboki Bród (RDLP w Białymstoku).

Głuszec od 1995 roku podlega ochronie ścisłej, ale dla swego przetrwania wymaga ochrony czynnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24