MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szaletu miejskiego w Tarnobrzegu nie będzie przez... drzewo

Klaudia Tajs
Perułkowiec japoński rośnie od ponad 120 lat w miejscu, w którym miasto chciało wybudować kamienicę z miejskim szaletem na parterze.
Perułkowiec japoński rośnie od ponad 120 lat w miejscu, w którym miasto chciało wybudować kamienicę z miejskim szaletem na parterze. Klaudia Tajs
W centrum Tarnobrzega przy Rynku miał stanąć miejski szalet. Nie zostanie wybudowany, bo dokładnie w tym miejscu rośnie jedyne takie na Podkarpaciu drzewo.

O potrzebie budowy miejskiego szaletu w mieście mówi się od dawna. Stojący przy hali targowej toi toi spotyka się z głośną krytyką mieszkańców, którzy przyciśnięci przez "potrzebę", ze względu na panujące w nim warunki, szukają ratunku w pobliskim gmachu sądu czy innych urzędach.

Odbierając głosy krytyki o braku miejskiego szaletu, samorząd w obliczu promocji turystycznych walorów miasta i poprawy komfortu życia mieszkańców, postanowił zapewnić jednym i drugi pełen komfort podczas pobytu w centrum miasta.
Wyciąć nie wolno

Tarnobrzescy urzędnicy opracowali koncepcję budowy szaletu miejskiego na bazie jednej z kamienic przy Placu Bartosza Głowackiego.

Kiedy zgodę na budowę kamienicy z szaletem wydał miejski konserwator zabytków, wydawało się, że oddanie toalety użytkownikom, to tylko kwestia czasu.

Jedyny taki okaz

Niestety, szaletu nie będzie, bo na placu rośnie jedyny na Podkarpaciu, ponadwiekowy perułkowiec japoński na wycinkę, którego nie zgadza się Wojewódzki Konserwator Zabytków.

- Musieliśmy odstąpić, bo rośnie tam jedyny na Podkarpaciu tak stary okaz perułkowca - ubolewa Norbert Mastalerz, prezydent Tarnobrzega.

- Perułkowiec przeżył trudne zimy w klimacie Podkarpacia i został wpisany do Strategii Rozwoju Województwa Podkarpackiego na lata 2013-2020. Drzewo jest tak cenne, że pracownicy arboretum w Bolestraszycach pobierali jego nasiona. Dlatego Wojewódzki Konserwator Zabytków nie pozwoli go zniszczyć.

Szalet w podwórku

Sytuacja z brakiem miejskiego szaletu wróciła do punktu wyjścia. Teraz pod uwagę brany jest teren przy ulicy Kościuszki, w pobliżu budynku magistratu.

- Alternatywna koncepcja mówi o wygospodarowaniu kawałka działki w obrębie terenu, który staramy się przejąć na zasadzie zasiedzenia - tłumaczy prezydent. - Jest to podwórko od ulicy Kościuszki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24