Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Synowa i teściowa nie muszą być przyjaciółkami. Rozmowa z psychologiem

Ula Sobol
Aneta Krawczyk, psycholog z Sokołowa Małopolskiego
Aneta Krawczyk, psycholog z Sokołowa Małopolskiego Ula Sobol
Synowa i teściowa nie muszą się zaprzyjaźnić. Rozmowa z Anetą Krawczyk, psychologiem z Sokołowa Małopolskiego

Dla dobrych relacji:

Dla dobrych relacji:

* Nie traktuje teściowej/synowej stereotypowo.

* Teściowa ma prawo odmawiać.

* Jeśli dojdzie do konfliktu, np. z powodu nadmiernego wtrącania się teściów do spraw małżónków, to najlepszą rzeczą, jaką można zrobić, aby uniknąć zwiększenia złości jest ustalenie konkretnych zasad. Pomogą ukierunkować zachowanie (to może dotyczyć kwestii wychowywania dzieci).

* Aby rozmowa miała pozytywny efekt, warto pamiętać o wzajemnym szacunku, takcie i delikatności.

- Teściowa i synowa to czasami trudna relacja rodzinna, oparta na stereotypach. Czy teściowe rzeczywiście nie przypadają za synowymi?

- Teściowe, które nie przepadają za synowymi, to zazwyczaj kobiety lubiące sprawować kontrolę, które nie radzą sobie z faktem założenia rodziny przez ich syna. Czują się opuszczone i przeżywają poczucie straty. Nie mogą zaakceptować, że inna kobieta może być ważniejsza. Ponadto młoda synowa uświadamia im upływ czasu, własną przemijalność i konieczność przystosowania się do nowej sytuacji i zmiany własnego życia, w którym trzeba się skupić na realizowaniu odmiennej roli niż dotychczas. A to może być trudne m.in. łączy się z rozluźnieniem więzi, rezygnacją z ingerowania w decyzje, plany, postawy syna i synowej. Oznacza też zajęcie się swoim życiem, postawieniem sobie nowych celów, wyznaczeniem nowych aktywności, innego sposobu funkcjonowania.

- Czy relacje synowa-teściowa są trudne dla obu stron?

- Tak. Gdy relacja jest trudna, to zazwyczaj cierpią dwie strony, choć każda w inny sposób może to przeżywać, reagować i radzić sobie. Z perspektywy synowej trud tej relacji zależy w dużej mierze od postawy męża. Jeśli on potrafi zachować się dojrzale, ustanowić zdrowe granice, to żona będzie w komfortowej sytuacji, jej pozycja nie zostanie zachwiana. Ale może być inna sytuacja, gdy mąż nie potrafi "odciąć pępowiny" i matka nadal jest tą najważniejszą, wtedy synowa znajduje się w sytuacji, w której nieuniknione są konflikty, rywalizacja i zazdrość.

- Jak przekonać teściową do siebie?

- Synowa nie musi jakoś szczególnie przekonywać teściowej do siebie. Wystarczy wzajemny szacunek, zrozumienie, dobroć. Przekonywanie związane jest z udowadnianiem czegoś, staraniem, aby się przypodobać, świadomymi zabiegami, aby być zaakceptowaną. Myślę, że żadna dojrzała kobieta nie musi tego robić w stosunku do swojej teściowej, bo to nie jest związek oparty na zależności.
- A zaufanie?

- Jeśli chodzi o zaufanie, to tak jak w każdej innej ważnej relacji, wymaga ono dobrego poznania się w różnych sytuacjach. Wtedy wiemy, czy możemy liczyć na drugą osobę oraz czy jest taktowna, czy umie zachować tajemnicę, czy jest wrażliwa na potrzeby drugiej osoby oraz czy umie słuchać i wspierać

- Czy warto też od czasu do czasu poprosić o radę teściową i zdać relację z tego, jaką korzyść przyniosło zastosowanie się do niej?

- Jak najbardziej. Tym bardziej, że starsi mają większe doświadczenie, dużo wiedzy, inną perspektywę widzenia. To wszystko jest bardzo cenne i na pewno warto wykorzystać. A jeśli jeszcze synowa zda relacje z korzyści, jakie przyniosła ta rada, to stworzy fundament dla ciepłych stosunków i traktowania siebie z powagą.

- Proszenie o radę to ważny komunikat dla teściowej?
- Tak, oznacza, że jest potrzebna, ważna, pomocna. To umacnia relacje.

- Teściowa to przede wszystkim kobieta, która kocha twojego faceta równie mocno, jak ty. Czego nie powinniśmy robić, aby nie pogorszyć relacji z teściową?

- Aby relacja teściowej z synową była udana, należy zwracać uwagę na wzajemne potrzeby. Panie powinny poznać oczekiwania względem siebie oraz możliwości ich zrealizowania. Na tym tle bardzo często dochodzi do konfliktów. Synowym czasem się wydaje, że obowiązkiem teściowej jest pomoc w opiece nad dziećmi. Oczekując tego, nie biorą pod uwagę, że teściowa może nie mieć ochoty zajmować się dziećmi, ma inne plany, bądź chciałaby realizować się w roli babci, ale na innych zasadach niż oczekuje tego synowa. Warto rozmawiać o takich kwestiach, bo łatwo o nieporozumienie. Żona, która często złości się na teściową, obwiniając ją za wszystko, co złe, zapomina, że to właśnie teściowa wychowała jej męża na mężczyznę, którego pokochała. Miała duży wpływ na to, jakim jest człowiekiem. Warto to brać pod uwagę i może niektóre rady zanim zostaną odrzucone można przynajmniej przemyśleć.
- Co powinniśmy robić, aby relacja dwóch dorosłych kobiet była udana?
-
Trzeba być dla siebie partnerami, nie oceniać się i traktować na równej pozycji. Wtedy nawet mieszkanie pod jednym dachem nie będzie problemem.

- Przyjaźń jest możliwa?

- Zdarzają się bardzo dobre relacje synowych z teściowymi, gdzie jest nawet miejsce na głęboką więź, przyjaźń. Uważam to za wyjątkowe, ale nie niemożliwe. Gdy teściowa staje się przyjaciółką, relacja wkracza na inny tor, jest więcej bliskości emocjonalnej, otwartości w wyrażaniu uczuć i myśli bez lęku, że zostanie się skrytykowaną. Przyjaciółki znają swoje słabe strony, tolerują je i mogą na siebie liczyć. Należy jednak uważać, aby przyjaźń między teściową, a synową nie zmąciła dużo ważniejszej więzi męża i żony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24