Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Paniagi w Rzeszowie z wirtualnym jarmarkiem. Ponad 30 wystawców z lokalnymi produktami spożywczymi i rękodziełem

beta/Estrada Rzeszowska
Tak było na Święcie Paniagi w 2017 roku.
Tak było na Święcie Paniagi w 2017 roku. Krzysztof Kapica
Tegoroczna edycja Święta Paniagi będzie wyjątkowa, bo bez wydarzeń w plenerze. Nie znaczy to, że zabraknie atrakcji. Główną będzie wirtualny jarmark, gdzie będzie czekało ponad 30 wystawców z lokalnymi produktami spożywczymi i rękodziełem.

Ulica 3 Maja to najstarszy trakt miejski w Rzeszowie. Pierwotnie pełniła przede wszystkim funkcję łącznika kościoła z zamkiem. Była też istotnym punktem na mapie handlowej Rzeszowa. Wreszcie była i jest miejscem spotkań i spędzania wolnego czasu przez mieszkańców oraz jednym z ulubionych miejsc spacerów zakochanych. Odkąd ograniczono tu ruch kołowy Paniaga jest deptakiem – od 2017 r. wyłożonym płytami z granitu i ozdobionym lipami w donicach. W sezonie wiosenno-letnim nie brakuje tu dekoracji z kwiatów i ogródków restauracyjnych, a zimą bożonarodzeniowych dekoracji, przy których rzeszowianie chętnie się fotografują.

Dawna Pańska (w gwarze rzeszowian Paniaga) od 2003 r. podczas weekendu majowego obchodzi swoje święto. Jego pomysłodawcą jest Jerzy Fąfara, rzeszowski poeta, prozaik i scenarzysta. Co roku ulica staje się miejscem licznych wydarzeń kulturalnych: koncertów, performance’ów, pokazów, spektakli. W tym Święto Paniagi będzie wyglądało nieco inaczej, z powodu obostrzeń związanych z pandemią.

Główną atrakcją będzie Wirtualny Jarmark Paniagi, który można znaleźć pod adresem paniaga.estrada.rzeszow.pl. Znajdziemy tak produkty ponad 30 wystawców. Będzie można znaleźć m.in. ręcznie wykonywane dekoracje, biżuterię, zabawki, kosmetyki, odzież. Jarmark będzie uruchomiony 3 maja.

Na rynku wydawniczym pojawi się też nowa publikacja „W galicyjskim Rzeszowie. Ludzie i wydarzenia”... To praca Szymona Jakubowskiego, redaktora naczelnego czasopisma regionalnego Podkarpacka Historia. Stanowi ona zbiór ciekawostek, gawęd o ludziach i wydarzeniach.

Publikację otwiera tekst mówiący o tym, w jaki sposób Rzeszów stał się częścią Galicji, a zamyka opowieść o odzyskaniu niepodległości. Wewnątrz - wiele sylwetek ciekawych osób związanych z miastem, jak Wojciech Boduszyński - lekarz, który jako pierwszy Polak zaczął szczepić przeciwko ospie; Ignacy Łukasiewicz, który uczył się w obecnej stolicy regionu i pracował w tutejszej aptece; Helena Modrzejewska, która miała tu swoje pierwsze tournée, czy Edward Janusz z rodziną – słynny w Galicji fotograf, który swoimi pracami zachwyca do dziś. Czytelnicy dowiedzą się też, jak i kiedy do Rzeszowa dotarły elektryfikacja, telefony i kolej, poznają początki rzeszowskiej prasy, poznają historię pierwszej rzeszowskiej księgarni, przeczytają pytania z pierwszej matury w Rzeszowie, dowiedzą się nieco więcej na temat rzeszowskich koszar wojskowych, rzeszowskiego Zamku i przeczytają o ogromnym pożarze Rzeszowa, który miał miejsce w1842 roku.

W Święto Paniagi 2021 włączyły się też I Liceum Ogólnokształcące i Muzeum Dobranocek. Szkoła zaprasza rzeszowian na wirtualny spacer po swoich murach. Ten można odbyć klikając TUTAJ.

Z kolei na stronie Muzeum Dobranocek, kanale YT i profilu FB Muzeum będzie można znaleźć film o niecodziennych eksponatach w zbiorach Muzeum Dobranocek, prezentację dobranockowych przeźroczy z komentarzem lektora (zupełnie jak w starym domowym kinie rodem z PRL-u, ale w nowej wirtualnej odsłonie), podcast zatytułowany „Dwadzieścia cztery klatki na sekundę… czyli krótka historia animacji” i zagłosować w ankiecie na dobranockowy eksponat miesiąca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24