MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święta przy kominku

Józef Lonczak
Rys. Tomasz MARKIET
Za oknem mróz i śnieg (tak przewidują synoptycy) rodzinna w pszerzonym gronie przy kominku spędza święta. Czy można sobie wyobrazić jeszcze lepszy symbol bezpieczeństwa i ciepła ?

Kominek, choć nie wszędzie da się zamontować (ciężar, wymiary i dostep do komina) zdaje się mieć coraz więcej zalet. Nie tylko ogrzewa i relaksuje, ale jest także ekologicznym źródłem ciepła. Spalamy w nim, bowiem drewno, które zalicza się do tzw. biomasy, czyli nie przyczynia się do wzrostu "efektu cieplarnianego".

Ogrzać można cały dom

Odpowiedź pytanie, jaki kominek wybrać nie jest łatwe. Wybór jest ogromny, a przed zakupem wkładu i zbudowaniem kominka musimy wiedzieć czy ma on praktyczną, ogrzewać całe mieszkanie, czy też rozpalać będziemy go tylko od święta? Kominki z otwartymi paleniskami buduje się dzisiaj rzadko. Choć jeśli ktoś ma w mieszkaniu nowoczesne centralne ogrzewanie to dublowanie go nie jest zbyt ekonomicznym rozwiązaniem. Chyba, że znowu zdrożeje gaz, olej czy węgiel i powrót do wyboru rodzaju paliwa stanie się aktualny.

Suche i liściaste

Nie mniej, kiedy wzrosną wszystkie rodzaje nośników energii, to zdrożeje także drewno kominkowe. Jjuż dzisiaj nie jest ono zbyt tanie. Tylko ci, którzy, z co najmniej rocznym wyprzedzeniem zgromadzili odpowiednią ilość drewna liściastego mogą mówić, że mają tanie paliwo.
W kominku, bowiem warto palić suchym, sezonowanym drewnem z drzew liściastych. Mokre drewno nie ma wysokiej wartości energetycznej, a na dodatek podczas spalania kopci, brudzi wkład i zanieczyszcza przewód kominowy.

Urokliwość kosztuje

Najprzyjemniej siedzi się przed tradycyjnym otwartym kominkiem. Jednak takie rozwiązanie nie jest zbyt ekonomiczne. Bowiem tylko niewielka część energii, ze spalania drewna w takich kominkach nas ogrzewa, i to tylko w jego pobliżu. Reszta ucieknie kominem specjaliści mówią, że nawet 80 proc.
Z kolei tzw. kominek zamknięty nie jest wprawdzie tak urokliwy, ale dzięki wysokiej sprawności (przez komin ucieknie 35- 20 proc.) może już skutecznie ogrzać jedno, kilka pomieszczeń, a nawet poprzez system rozprowadzenia ciepła cały dom.

Architekci podpowiadają, że decyzję o wyborze rodzaju kominka najlepiej podjąć jeszcze w fazie projektowania domu. Montaż kominka już w zamieszkałym wnętrzu też bardziej kłopotliwy, bo wiąże się z niedogodnością życia "na placu budowy".

Kominek wygrywa

Nie mniej ważne jest umiejscowienie kominka. Czy strop wytrzyma jego ciężar, gdzie odprowadzić spaliny - w razie wątpliwości poradź się kominiarza. W przypadku istnienia wspólnoty mieszkaniowej, zmiany w budynku, związane z kominkiem, naruszające wspólną "substancję mieszkaniową" wymagają zgody pozostałych członków tej organizacji.
Okazuje się, po postawieniu kominka pojawia się problem z ustawieniem mebli, gdzie potem ustawić np. telewizor, a gdzie "wypoczynek - by oglądać film i zerkać na płonące drewno? Dyskusje na ten temat, choćby w Internecie bywają długie i wcale nie prowadzą do jednoznacznych wniosków. Jednak zwycięzcą ze starcia kominek z telewizorem (jeśli do niego dochodzi) przeważnie wygrywa ten pierwszy.

Rustykalny a może nowoczesny

Przy wyborze rodzaju wkładu (są także z płaszczem wodnym) nie można zapomnieć o architekturze wnętrza. W końcu wygląd naszego kominka najbardziej zależy od rodzaju obudowy. Zależy ona od np. usytuowania kominka i sposobu, w jaki podłączony on jest do komina.
Kominek powinien być dopasowany do ogólnego wystroju wnętrza, chociaż wszystko zależy od indywidualnego gustu i smaku domowników. Jedni sobie nie mogą wyobrazić rustykalnego kominka w pobliżu nowoczesnego zestawu kina domowego, a innym akurat takie zestawienie nie razi.
- Bezdyskusyjne jest jednak to, materiały użyte do jej wykonania obudowy muszą być niepalne - mówią specjaliści z Atlasa. Z czego zatem wykonać obudowę? - najczęsciej stosowana jest cegła klinkierowa, a także kamień naturalny, marmur, piaskowiec granit, a nawet płyta gipsowo-kartonowa, ale o podwyższonej odporności - ogniowej odpowiadają sprzedawcy wkładów kominkowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24