Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Św. Antoni zostanie patronem Przeworska

Anna Janik
- Kult św. Antoniego w Przeworsku jest żywy do dziś. W każdy wtorek podczas nabożeństwa do świętego z Padwy wierni całują jego relikwie - mówi o. Kazimierz Kowalski, gwardian klasztoru.
- Kult św. Antoniego w Przeworsku jest żywy do dziś. W każdy wtorek podczas nabożeństwa do świętego z Padwy wierni całują jego relikwie - mówi o. Kazimierz Kowalski, gwardian klasztoru. Krzysztof Kapica
Kult świętego Antoniego w Przeworsku żywy jest do dziś. Kronika cudów za jego wstawiennictwem pełna jest świadectw wiernych.

13 czerwca Przeworsk oficjalnie zyska swojego patrona. Uroczyste odczytanie dekretu Stolicy Apostolskiej i zawierzenie miasta św. Antoniemu, w obecności biskupów i władz miasta, zaplanowano na godz. 11, podczas mszy św. w kościele oo. Bernardynów. Kult świętego z Padwy nierozłącznie związany jest bowiem z tutejszą parafią. W połowie XVII w. umieszczono tu wizerunek św. Antoniego autorstwa o. Franciszka Lekszyckiego, wybitnego malarza baroku.

W chwilach trudnych idą do Antoniego

Klękał przed nim sam król Jan III Sobieski, a parafialna kronika cudów dokonanych za wstawiennictwem św. Antoniego pełna jest świadectw wiernych. W 1911 r. niejaka Amelia Wollówna, kierowniczka szkoły żeńskiej, dziękowała za uratowanie od pożaru, a w 1925 r. Zofia z Gorliczyny dziękowała za odnalezienie skradzionych rzeczy. W tym samym roku wdzięczna matka przekazała wotum za uzdrowienie dwunastoletniej córki.

- Z tego samego okresu pochodzi podziękowanie złożone przez Katarzynę z Rozborza. Kobieta wyrażała wdzięczność za uzdrowienie syna Józefa z choroby nogi - opowiada Szymon Wilk, historyk związany z przeworskim klasztorem. - Inna osoba z okolic Przeworska dziękowała za uleczenie z zapalenia mózgu w siódmym dniu nowenny odprawianej ku czci św. Antoniego - dodaje.

Kult do dziś jest żywy, o czym świadczy fakt, że w chwilach trudnych wierni o różnych porach dnia, a czasem też w nocy, przychodzą do kościoła i proszą, by odśpiewać responsorium „Si quearis”, związane z osobą św. Antoniego, patrona małżeństw i rzeczy zgubionych.

- Ogłoszenie świętego Antoniego patronem Przeworska to uroczystość dla całego miasta. Zatem każdego roku we wszystkich kościołach i kaplicach Przeworska msze św. będą sprawowane w tym dniu zgodnie z zasadami, jakimi rządzą się uroczystości liturgiczne - mówi o. Kazimierz Kowalski, gwardian klasztoru. - Ponieważ w naszym kościele równolegle rozwija się kult św. Antoniego i Matki Bożej Pocieszenia, należy zwrócić uwagę na istotny element przesłania tego miejsca. Św. Antoni, który za życia był wielkim czcicielem Matki Bożej, prowadzi wiernych do Maryi, wskazuje na nią jako Panią i Królową oraz jest wzorem w praktykowaniu kultu maryjnego - zaznacza.

Procedura oficjalnego ustanowienia św. Antoniego patronem Przeworska ruszyła już z początkiem 2015 r., kiedy miejscy radni podjęli odpowiednią uchwałę. Kiedy trafiła ona na ręce burmistrza, ten zwrócił się do ówczesnego metropolity przemyskiego abp. Michalika. Biskup wystosował list do Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, która z ramienia Stolicy Apostolskiej dba o życie liturgiczne w Kościele. Po uroczystościach o godz. 16 w zajeździe „Pastewnik” zaplanowano festyn św. Antoniego, podczas którego wystąpi Eleni.


WIDEO: Cudowny obraz Matki Bożej Pocieszenia w Przeworsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24