Naftomet, znana krośnieńska firma planuje budować nową fabrykę na obrzeżach miasta. Tym samym opuści działkę w centrum Krosna o pow. 12 ha.

Teraz szefowie Naftometu wspólnie z władzami Krosna analizują pomysły na zagospodarowanie 12 hektarów przy ul. Tysiąclecia i Naftowej, które dziś zajmuje Naftomet.

90 lat tradycji

Naftomet, to firma z długą tradycją, bo liczącą już ponad 90 lat. W czasach Gierka została znacząco rozbudowana i obecnie zajmuje 12-hektarowy obszar w centrum Krosna, z czego 3 ha zajmują budynki budowle.

– Kiedyś zaplanowano ten zakład na 2 tys. osób. Niestety, obecnie jest wykorzystany tylko w niewielkiej części, a koszty stałe utrzymania obiektów są znaczne. Do tego dochodzą jeszcze podatki od nieruchomości i opłaty za użytkowanie wieczyste. Tymczasem dziś wystarczyłaby nam hala o powierzchni 12 tysięcy metrów kwadratowych z niewielkim otoczeniem – tłumaczy Bernard Ściechowski, prezes PGNiG Technologie, nowej spółki, w która pod koniec ub.r. połączyła Naftomet i 3 inne firmy z branży.

Budowa już w przyszłym roku

Stąd w pełni zrozumiałe stają się plany przeniesienia produkcji w inne miejsce np. w okolice lotniska. Tymbardziej, że Nafomat ma już tam działkę.

– Porozumieliśmy się z miastem i dysponujemy tam obecnie odpowiednią działką graniczącą ze strefą inwestycyjną, o powierzchni 4,5 ha – mówi Ściechowski.

Budowa nowej hali może ruszyć pod koniec 2013 r. – Najpierw Naftomet musi zadbać o zamówienia. Żeby budować fabrykę, trzeba widzieć cel i możliwość spłaty zaciągniętego kredytu – podkreśla Ściechowski.

Natomiast miejsce obecnej fabryki, ze względu na dobrą lokalizację można będzie przeznaczyć pod działalność handlową, usługową lub rozrywkową.