Firma znana jest na Podkarpaciu i wielu regionach całego kraju. Od ponad stu lat skupuje, produkuje i dostarcza na rynek wyroby mleczarskie. Wszystkie są najwyższej wartości odżywczej i jakości smakowej.

 

Spółdzielnia powstała jeszcze w 1906 roku. Jej obiekty produkcyjno-magazynowe zajmują powierzchnię blisko ośmiu hektarów.

- Produkty „RESMLECZ” wytwarza się metodami tradycyjnymi i według sprawdzonych receptur, ale na nowoczesnych liniach produkcyjnych oraz z pełnymi rygorami i wymogami światowymi w zakresie bezpieczeństwa żywności i higieny, na co firma posiada m.in. potwierdzenia formalne w postaci certyfikatów ( system PN-EN ISO 22 000 oparty o plan HACCP i programy wstępne PRP) - mówi Antoni Kogut, prezes RSM „RESMLECZ” w Trzebownisku.


Dlatego cenią je smakosze

Wszystkie wyroby produkowane w RESMLECZu nie zawierają konserwantów ani sztucznych dodatków.

- W naszym maśle jest tylko tłuszcz mleczny. Można wręcz rzec, trawestując pewien filmowy zwrot, że w mleku z Trzebowniska jest tylko mleko, w maśle tylko masło, a w serach tylko ser. Bez wypełniaczy, tłuszczów roślinnych i zamienników smakowych, jak to stosuje wiele firm – podkreśla nasz rozmówca.

 

Uznani za granicą

Rzeszowska Spółdzielnia Mleczarska „RESMLECZ” w Trzebownisku jest nie tylko największą mleczarnią w województwie podkarpackim, ale i w całej południowo-wschodniej Polsce.

- Mleko najwyższej klasy wg unijnych wymagań pozyskujemy od ponad 2 tys. dostawców z Podkarpacia oraz z sąsiednich województw – małopolskiego i lubelskiego. Ponad 30 rodzajów wyrobów, które oferujemy, cieszy się uznaniem konsumentów w kraju i za granicą, eksportujemy m.in. mleko w proszku, masło i twarogi. Cały czas staramy się rozwijać i wprowadzać nowe technologie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów.

 

Prestiżowe nagrody

Wartość wyrobów firmy doceniają fachowcy w różnorakich konkursach i wystawach.

- W ponad wiekowej historii obecnego „RESMLECZu” uzbieraliśmy setki prestiżowych nagród, tytułów i wyróżnień w kraju i za granicą. Ostatnio minister rolnictwa przyznał nam licencję na sygnowanie naszych twarogów znakiem Poznaj Dobrą Żywność. Za śmietanę spożywczą 12-procentową otrzymaliśmy na targach międzynarodowych Polagra-Food tytuł Polski Producent Żywności 2011, przyznany przez Stowarzyszenie im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Za kefir otrzymaliśmy prestiżowy certyfikat Spółdzielczy Znak Jakości.

Także Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego doceniła nasze produkty i za pośrednictwem Marszałka Województwa Podkarpackiego przyznała I nagrodę w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” dla serka twarogowego ziarnistego, który już wcześniej został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – wymienia osiągnięcia firmy Antoni Kogut, prezes RSM „RESMLECZ”.