Statystyki ruchu lotniczego na rzeszowskim lotnisku wykazały, że Port obsłużył w ciągu 11 miesięcy bieżącego roku 454 588 podróżnych.

Oznacza to, że przez Jasionkę przewinęło się więcej pasażerów niż w całym ubiegłym roku, kiedy to odnotowano tu 454 tys. podróżnych. Na koniec grudnia lotnisko po raz pierwszy w swej historii przekroczy barierę pół miliona odprawionych podróżnych.

Wielkie inwestycjeWarto wiedzieć, że lotnisko w podrzeszowskiej Jasionce od kilku lat nie opuszcza czołówki najdynamiczniej rozwijających się portów lotniczych w Polsce.

2010 zakończył się tu prawie 20-procentowym wzrostem liczby obsłużonych pasażerów, a także wielkim boomem inwestycyjnym, ponieważ równolegle zainicjowanych zostało kilka dużych projektów o wartości ponad 400 milionów złotych. Wśród nich między innymi budowa nowego terminala pasażerskiego. Na koniec 2011 roku lotnisko po raz pierwszy w swej historii przekroczy barierę pół miliona odprawionych podróżnych.

Rozwój lotniska w ostatnich latach jest ściśle powiązany z utworzeniem Spółki lotniskowej z większościowym udziałem samorządu województwa oraz z przejęciem przez Spółkę zarządzania lotniskiem od lipca 2009 r. Od tego czasu udało się uruchomić większość planowanych inwestycji, ale także przygotowywane są nowe projekty: m.in. drogi kołowania, zaplecze techniczne, a także dalsze zakupy sprzętu i urządzeń potrzebnych do zwiększenia możliwości operacyjnych lotniska.

Sąsiedzi nam zazdroszczą

Z podkarpackiego okna na wielki świat korzystają nie tylko mieszkańcy z naszego regionu. Z Jasionki bardzo chętnie podróżują także mieszkańcy woj. kieleckiego i lubelskiego. Władze tego ostatniego widząc w lotnisku szansę na wspieranie rozwoju gospodarczego regionu budują własne w Świdniku koło Lublina. Odwiedzający nasz port lotniczy chwalą m.in. jego dogodne położenie i ...bezpłatny parking.

Jasionka stale pozyskuje nowych przewoźników lotniczych, aby poszerzać ofertę połączeń dostępnych bezpośrednio z Rzeszowa. W br. z Jasionki można było polecieć do hiszpańskiej Girony, Frankfurtu-Hahn, Manchesteru (Ryanair), Szczecina (Eurolot), a także do Katowic i Gdańska (OLT-Jetair). Irlandzki przewoźnik Ryanair z Jasionki lata także do Londynu (Stansted i Luton), Bristolu, Birmingham, East Midlands oraz Dublina. Lotnisko obsługuje również codzienne połączenia z Warszawą (PLL LOT, OLT-Jetair) oraz z Frankfurtem (Lufthansa), a także loty czarterowe do Egiptu, Grecji, Turcji i Tunezji. Do nowości w sezonie letnim 2012 zaliczymy wyloty na grecką wyspę Kos oraz Gran Canarię, zgodnie z informacjami przekazanymi przez touroperatorów.