Co roku za pracą do Holandii wyjeżdża kilkadziesiąt tysięcy osób. Duże grono zarobkuje tam na zasadzie pracy tymczasowej. teraz gdy z powodu brexitu mniej atrakcyjna jest praca w Wielkiej Brytanii, Holandia staje się jeszcze bardziej popularnym miejscem wyjazdów Polaków za pracą. Czy będzie im tam żyć i pracować łatwiej i będą mieli lepszą ochronę prawną?

Sytuacja polskich pracowników w Holandii to główny temat spotkania odbywającego się 17 maja w Hadze. Z ministrem spraw społecznych i zatrudnienia Wouterem Koolmeesem spotkali się minister Elżbieta Rafalska i wiceminister Stanisław Szwed.

Minister Elżbieta Rafalska rozmawiała z ministrem Wouterem Koolmeesem m. in. nt. ochrony polskich obywateli przed złymi praktykami agencji zatrudnienia oraz nt. zaangażowania władz Królestwa Niderlandów na rzecz objęcia pracowników tymczasowych większą ochroną prawną i gwarancjami.

Głównymi problemami polskich pracowników jest brak obowiązku certyfikacji agencji w Holandii, możliwość rozwiązywania umów z dnia na dzień, jeśli zatrudnienie nie przekracza 78 tygodni, możliwość rozwiązywania umów w przypadku zachorowania, czy potrącanie kar z wynagrodzeń.

Myślisz o pracy dorywczej w wakacje? Kliknij w ten tekst, a dowiesz się gdzie i jak najkorzystniej zarobisz!

Wśród tematów było także rozważenie utworzenia sieci punktów konsultacyjno-doradczych dla pracowników z Europy Wschodniej, gdzie będą mogli uzyskać informację i poradę w języku ojczystym dotyczącą praw pracowniczych.

W niedziele wolne od handlu zamknięte będą także Żabki? Kliknij w ten tekst, a dowiesz się dlaczego nie zrobisz w nich zakpów w niedziele gdy zamknięte są supermarkety!

Liczba przyjeżdżających do Holandii Polaków utrzymuje się na poziomie 23 tys. osób rocznie. Natomiast osób wykonujących prace tymczasowe jest ok. 200 tys. i stanowią oni połowę wszystkich pracowników tymczasowych w Holandii.

Podczas wizyty w Hadze minister Elżbieta Rafalska i wiceminister Stanisław Szwed spotkali się także z dyrektorem Społeczno-Kulturalnego Biura Planowania, prof. Kimem Puttersem, podczas którego przedstawiono wnioski z raportu nt. badań nad sytuacją życiową polskich imigrantów w Holandii. W programie wizyty było także spotkanie z przedstawicielami środowisk polonijnych przebywającymi w Holandii.

By zasilić fundusz pomocy dla niepełnosprawnych rząd wprowadza nowy podatek. Sprawdź kto go zapłaci, kiedy oraz ile. Wystarczy, że klikniesz w ten tekst!