Podpowiadamy krok po kroku, jak wypełnić i wysłać roczne zeznanie podatkowe, korzystając z e-Deklaracji.

Wysłanie deklaracji podatkowej przez Internet to najprostszy i najszybszy sposób złożenia rocznego podatkowego. Można to zrobić bez wychodzenia z domu, siedząc wygodnie w fotelu. Dzięki temu zeznanie podatkowe dotrze szybciej do urzędu i szybciej możemy spodziewać się zwrotu nadpłaconego podatku.

Przeczytaj też: Świętokrzyska firma reklamuje się bardzo... seksownie.

Podatnicy mogą złożyć zeznanie roczne metodą tradycyjną i wysłać je za pośrednictwem poczty lub złożyć osobiście w urzędzie skarbowym. Te dwie formy złożenia zeznań jak na razie dominują. Jednak urzędnicy zachęcają do skorzystania z nowoczesnych form wysyłania zeznań rocznych, to jest za pośrednictwem Internetu.

W formie elektronicznej bez użycia podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu można składać następujące deklaracje podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39,PIT-16A, PIT-19A za 2010 r. oraz wniosek PIT-16 w 2011 roku.

Do wysłania tych deklaracji podatkowych i wniosku PIT-16 trzeba tylko posiadać dostęp do Internetu, przygotować dane takie jak: NIP, imię i nazwisko, PESEL, data urodzenia, kwota przychodu wykazana w zeznaniu rocznym za 2011 rok — zabezpieczają one autentyczność składanej deklaracji.

Zeznania PIT-36 i PIT-37 można wysłać drogą elektroniczną bez podpisu kwalifikowanego: indywidualnie, wspólnie z małżonkiem, w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Przeczytaj też: Wszystko dla domu już od piątku w Targach Kielce.

Nowość

Inaczej niż miało to miejsce w latach ubiegłych, w 2011 roku, w tej formie możliwe jest złożenie zeznań podatkowych o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) PIT-37, PIT-36 wspólnie z małżonkiem, bez wymogu złożenia przez drugiego z małżonków pełnomocnictwa (UPL-1).

 

Dodatkowo, w tym roku bez podpisu kwalifikowanego można złożyć korektę deklaracji: za 2008 rok: PIT-37, za 2009 rok: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38,PIT-39, za 2010 rok: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-16A, PIT-19A.

O czym trzeba pamiętać

W formie elektronicznej bez użycia podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu nie mogą być składane deklaracje autoryzowane przez pełnomocnika. W przypadku pojawienia się wątpliwości zawsze można skorzystać z instrukcji wypełniania zeznań „krok po kroku” zamieszczonej na stronie www.e-deklaracje.gov.pl.

Przeczytaj też: Związkowcy i pracownicy KKSM protestowali przed siedzibą firmy.

System e-Deklaracje jest bezpieczny i całkowicie darmowy, a zeznanie zostaje przesłane bezpośrednio do urzędu skarbowego. Trzeba jednak pamiętać, że gwarancję bezpieczeństwa dają tylko te formularze, które zostały pobrane ze strony www.e-deklaracje.gov.pl. Wysłanie zeznania rocznego przez Internet, to zaoszczędzony czas i duże ułatwienie. Program sam robi wyliczenia oraz pilnuje, abyśmy wszystkie rubryki wypełnili. W zeszłym roku taką formę rozliczenia się z fiskusem wybrało 320 tysięcy podatników. W tym roku urzędy spodziewają się, że skorzysta z tej możliwości dużo więcej osób.

Wystarczy 5 kroków

1) wejdź na stronę www.e-deklaracje.gov.pl i pobierz z zakładki Do pobrania aplikację desktopową e-Deklaracje lub pobierz właści-wy formularz z zakładki Formularze,

2) wypełnij formularz,

3) podpisz go, wpisując kwotę przychodu wykazaną w zeznaniu rocznym za 2009 rok,

4) wyślij dokument,

5) pobierz i zachowaj Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Jest ono dowodem traktowanym na równi z dowodem nada-nia listu poleconego, czy potwierdzeniem złożenia PIT-u w urzędzie skarbowym.Korzyści z e-Deklaracji

* oszczędność czasu,

* niższe koszty złożenia deklaracji podatkowej,

* łatwość wypełnienia,

* bezpieczeństwo przesyłanych danych,

* gwarancja poprawności składanej deklaracji,

* szybszy zwrot nadpłaty,

* ochrona środowiska,

* otrzymanie potwierdzenia złożenia deklaracji bez wychodze-nia z domu.

Prezczytaj też: Ceny rosną w zastraszającym tempie. Za co płacimy ostatnio najwięcej?