S-70i to najnowsza, eksportowa wersja Black Hawka - jednego z najpopularniejszych śmigłowców wielozadaniowych na świecie. Mielecki „Czarny Jastrząb” ma szanse wygrać lotniczy konkurs stulecia, czyli kontrakt dla naszej armii.

Black Hawk jest jednym z najnowocześniejszych towarów eksportowych, jaki powstaje na Podkarpaciu. Stal się też wizytówką Mielca w świecie.

 

Trafia do 29 krajów

 

Obecnie Black Hawk służy on w armiach 29 krajów na wszystkich kontynentach, m.

in. w Stanach Zjednoczonych, Australii, Turcji, Meksyku, Izraelu, Arabii Saudyjskiej czy Szwecji (kraje te opierają o Black Hawka przyszłość swoich sił zbrojnych i planują jego zakupy w kolejnych kilku czy nawet kilkunastu latach). Efektem popularności Black Hawka jest globalna sieć baz serwisowych, która zapewnia korzystającym z nich armiom natychmiastowe wsparcie techniczne w niemal w każdym zakątku świata.

Sprawdza się w najtrudniejszy warunkach



Do dziś wyprodukowano ponad 3 tysiące helikopterów Black Hawk, które sprawdziły się w najważniejszych działaniach wojennych ostatnich dekad (m. in. Irak, Afganistan) i misjach ratunkowych (m. in. huragan Katrina w USA). W samych akcjach bojowych śmigłowce te wylatały w sumie ponad 1,2 miliona godzin.

Ciągły rozwój

Doświadczenia zbierane podczas kolejnych misji pozwalały na ciągły rozwój technologiczny Black Hawka. W rezultacie wersja S-70i, produkowana obecnie w PZL Mielec jedynie nazwą i sylwetką przypomina swój legendarny pierwowzór. Wśród wielu nowoczesnych rozwiązań zastosowanych w S-70i najważniejsze to tzw. glass cockpit, czyli cyfrowe wyświetlacze i w pełni skomputeryzowane systemy sterowania, pełny autopilot oraz nawigacja satelitarna.

 



Podstawowe dane techniczne:

Długość śmigłowca z pracującym wirnikiem – 19,76 m

Napęd – 2 silniki turbinowe T 700-GE 701D o mocy startowej po 1994 KM (warto zauważyć, że jest to wersja wojskowa silnika, a nie cywilna, jak np. w śmigłowcu AW149)

Maksymalna dopuszczalna masa startowa - 10659 kg z czego 4 tony to masa ładunku podwieszanego na haku (np. samochód wojskowy, działo, kontener)

Maksymalna prędkość podróżna - 296 km/h

Zasięg bez dodatkowych zbiorników paliwa – do 600 km

Zasięg z dodatkowymi zbiornikami paliwa – do 2300 km

 

 

http://www.strefabiznesu.nowiny24.pl/artykul/lotnicza-fabryczka-wyrosla-pod-brzozowem-84772.html