Według szacunków Polacy na zakupy świąteczne wydadzą o 5 proc. więcej niż w ub.r. Eksperci mBanku i MultiBanku radzą, jak umiejętnie korzystać z promocji i rabatów, aby Boże Narodzenie nie spustoszyło podkarpackich portfeli.

Tylko na same prezenty mamy przeznaczyć w tym roku średnio 950 zł!

Raport: Zakupy świąteczne 2011

Według raportu „Zakupy świąteczne 2011” przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte, w br., rodacy przeznaczą na świąteczne zakupy więcej pieniędzy niż w 2010 r. Średni budżet świąteczny polskiej rodziny wyniesie około 1950 zł.

Na żywność wydamy blisko 600 zł. Na pozostałe wydatki związane m.in. ze spędzaniem czasu z bliskimi, przeznaczymy średnio 400 zł. Coroczne zwiększenie wydatków w grudniu obserwują także bankowcy.

Więcej transakcji

- Święta to aktywny okres dla portfeli naszych klientów, w tym mieszkańców Rzeszowa. W okresie przedświątecznym zauważamy zwiększoną liczbę transakcji na kartach płatniczych. W grudniu nasi klienci wydają nawet o 40 proc. więcej niż w pozostałych miesiącach roku - mówi Jagoda Wierzbicka, naczelnik wydziału produktów transakcyjnych w mBanku i MultiBanku.

– Polscy konsumenci chętniej wykorzystują też internetowe kanały. Dotyczy to wyszukiwania informacji o produkcie, porównywania ofert oraz nabycia. Trend ten jest szczególnie widoczny w okresie przedświątecznym. Także na mTransferze i MultiTransferze w tym czasie odnotowujemy blisko 30-proc. wzrost liczby transakcji - podkreśla Andrzej Chechliński, ekspert, odpowiedzialny za tę formę płatności w mBanku i MultiBanku.

Lepiej planować

Jak więc planować grudniowe wydatki, aby nie nadwyrężyć naszego budżetu?

Bankowcy radzą, aby w dobie kryzysu finansowego, warto lepiej planować wydatki świąteczne. Innym sposobem uzyskania oszczędności jest płacenie za zakupy kartami płatniczymi.

- Obecnie większość banków oferuje programy, dzięki którym płacąc kartami można uzyskać atrakcyjne rabaty. W grudniu prowadzone są specjalne akcje, które zapewniają zniżki na produkty, które przed świętami są szczególnie pożądane, czylinp biżuteria, bielizna, zegarki, galanteria skórzana oraz książki - wylicza Emilia Olszewska, odpowiedzialna za program rabatowy w mBanku i MultiBanku.

Kolejnym sposobem na oszczędności świąteczne jest usługa moneyback.

- Nie wszyscy konsumenci wiedzą, że płacąc kartami za zakupy, mogą oszczędzić uzyskując zwrot części wydatków. Najczęściej jest to 5-10 proc., czyli przykładowo wydatek 500 zł jest premiowany zwrotem w wysokości nawet 50 zł, co stanowi niemałą sumę pieniędzy – podkreśla Jagoda Wierzbicka.